První říjnový víkend bude ve znamení ploché dráhy. Pojede se zde již po dvaašedesáté Zlatá přilba města Pardubic. Žádný jiný závod nemá ve světě takovou letitou tradici, jako ten v Pardubicích. Patnáct ročníků se uskutečnilo na travnaté dráze dostihového závodiště. Po té se závod přestěhoval na klasický plochodrážní stadion ve Svítkově. Léta plynula, závod měl i několikaletou přestávku, ale od roku 1961 se koná již každoročně.

Sedmkrát získal cennou trofej Dán Olsen. Bylo to v letech 1970 – 1980. Stal se nejslavnější postavou tohoto závodu. Druhou nejvýraznější veličinou byl Jiří Štancl, který si z Pardubic do Prahy odvezl pět zlatých trofejí.

Na konci devadesátých let nastala australská hegemonie. Od roku 1997 do roku 2008 si Zlatou přilbu osmkrát posadili na hlavu Australané, čtyřikrát Leigh Adams, dvakrát Jason Crump a Ryan Sullivan. V roce 2007 zvítězil Švéd Andreas Jonsson, o rok později Dán Hans Andersen a loni Polák Rune Holta.

Od roku 1975 se v rámci závodu o Zlatou přilbu jezdí mladší Zlatá stuha juniorů. Letos se pojede po šestatřicáté, a také tento závod má ve světě výsadní postavení. V juniorské kategorii je nejstarším závodem na světě. Loni Zlatou stuhu vyhrál český jezdec Matěj Kůs, který se letos soustředí především na MS jezdců do 21 let, které se pojede v sobotu 2. října v Pardubicích.

Snem každého Pardubáka je vidět Zlatou přilbu na hlavě českého jezdce, nejlépe z Pardubic. Ale mají čeští jezdci reálnou šanci ?
„Nemají to jednoduché, konkurence zde je hodně silná, prosadit se na domácí dráze vyžaduje hodně jezdeckého umění, štěstí a bezporuchové motorky. Vždyť i v obou juniorských závodech jsou jezdci, kteří soupeří s profesionály a mnozí si nevedou špatně. Jsem přesvědčen, že někteří pojedou i závod o Zlatou přilbu města Pardubice,“ sděluje Evžen Erban.