„Všechna očekávání i cíle, se kterými sportovci na tuto důležitou a dalekou akci odjížděli, byly naplněny" předesílá pardubická trenérka Eva Hrdinová.

První plán byl splněn, když atleti Jaroslav Petrouš a Michal Enge prošli úspěšně mezinárodní klasifikací, která měla za úkol je definitivně přiřadit do závodní kategorie postižení.

Druhým cílem bylo hodit co nejdál a tento cíl naši atleti dodrželi možná více než na sto procent… Důkaz? Dva osobní rekordy a jednou druhý životní výkon.

Čistě statistickyMartin Zach, Michal Enge a Jaroslav Petrouš přivezli ze SAE 6 medailí (2x zlato, 2x stříbro, 2x bronz). Všichni posunuli osobní maxima ve svých disciplínách postižení. A splnili náročné kvalifikační limity na MS v Londýně. Martin Zach se díky výkonu 28,31 m posunul ze sedmé na třetí místo ve světových tabulkách.

Nejvíc zaujal Martin Zach výkonem 28,31 m v hodu kuželkou, kterého ale dosáhl až na druhém závodě v Sharjahu. Získal za něj zlatou medaili z tohoto Mezinárodního mistrovství Spojených arabských Emirátů.

„Jedná se o druhý nejdelší výkon, kterého kdy nějaký český závodník v hodu kuželkou dokázal. Hranice 28 metrů byla po dlouhé roky doslova nepřekonatelná, teď už se v podání našich atletů posouvá dál," konstatuje potěšeně Hrdinová.

Pro úplnost: na Grand Prix v Dubaji zaznamenal Zach výkon 25,78 m. Už ten by byl splněným limitem na letošní mistrovství světa v Londýně. O to větší úspěch je posun na třetí příčku ve světových tabulkách.

Na stupních vítězů se Martin Zach pomyslně vystřídal s oddílovým kolegou Michalem Engem. Ten je totiž v současné době držitelem Českého rekordu v hodu kuželkou výkonem 28,49 m. V Dubaji se s únavou z náročné cesty a klimatickými změnami vyrovnal lépe Enge, který výkonem 26,47 m obsadil druhé místo. Stříbrná medaile, splněný limit na MS a skalp oddílového kolegy pro něj byly dostatečnou odměnou. V Sharjahu už ale Enge na Zacha nestačil i když předvedl opět světový výkon 27,82 m. Stačilo to „jen" na druhé místo.

Třetím želízkem v arabském ohni byl staronový reprezentant Atletiky Bez Bariér, Pardubic i republiky, diskař Jaroslav Petrouš. „Kvůli zdravotním komplikacím musel po loňském roce mezi stojícími opět usednout na vrhací židli," vysvětluje Eva Hrdinová.

Nejdříve úspěšně prošel klasifikací a na svém prvním oficiálním závodě zpět mezi sedícími předvedl své maximum 34,96 m. Tím vybojoval bronzovou medaili. Zůstal však čtyři centimetry za limitem na mistrovství světa a tak s nadějí čekal na svůj druhý závod.

„Vše málem zkrachovalo po chybě vedoucí výpravy, která naplánovala datum na termín závodu. Nápravu si musel Jarda sjednat sám. Za cenu nové letenky a ubytování neodletěl domů se zbytkem výpravy," přidává k dobru Eva Hrdinová.

Petrouš nejenže absolvoval závod, ale také vyhrál výkonem 36,34 m. A co je nejpodstatnější, splnil toužebně očekávaný limit na mistrovství světa!       (ewi, zz)