„Letos do průběhu turnaje výrazně zasahuje ženský element. Sledujeme výtečné výkony české dvojice, velmistryň Kulované a Němcové,“ upozorňuje šachový expert festivalu a trenér Petr Pisk.

Obě jmenované naposledy sehrály partie proti velmi silným soupeřům. Němcová však i přes sympatický výkon podlehla Rozumovi z Ruska. Naopak po slabším začátku se rozjíždí Kulovaná, která porazila Jana Kosatu.

„Nejvýše postavenou ženou v turnaji je po třetím dějství Kašlinskaja z Ruska. Ta ve svých sedmnácti letech podává výborné výkony. Zatím ztratila jen půl bodu,“ pokračuje Pisk ve výčtu nadějných šachistek.

Třetí kolo je první zlomové. Už může napovědět, kdo z hráčů či hráček se zapojí do bojů o nejvyšší mety. Naráží totiž na sebe poměrně silní protihráči.
„Teď se ukáže, jak na tom ten který šachista je. Nikoho už nečeká slabší soupeř. Takže další kola budou opravdu zajímavá,“ poukazuje Pisk.

Po třech odehraných kolech je v čele devět hráčů s plným bodovým ziskem. Mezi nimi i čtvrtý nasazený Zacharcov. Celkovému pořadí nově vévodí Jovanovič z Chorvatska. Výborný turnaj hraje také „pouze“ mezinárodní mistr Rašík. Ten má plný počet tří bodů, když mimo jiné sesadil z trůnu dvanáctiletého Žanata z Kazachstánu.

Nasazená jednička turnaje, Schlosser z Německa, pokračuje ve skvělých výkonech. Z šachovnice doslova smetl dosavadní překvapení ženské části turnaje Černyšovou. Ruska tak přišla o první body v turnaji.

Zatímco velmistrovský turnaj i další klání, které se hrají souběžně s ním jsou dlouhodobou soutěží, tak Chess Travels Open je bleskový k. o. turnaj. Mezi dvaapadesáti hráči se nejlépe orientoval Kirejev z Ruska. Druhou pozici obsadil nejvýše nasazený Stupak z Běloruska a bronz připadl Jirovskému.

Dnešní program

Pardubice Open – velmistrovský turnaj (od 15 hodin)

Chládek & Tintěra Open – mistrovství Evropy s ELO do 2000 (od 15 hodin)

Kontax Open – ME hráčů s ELO do 1800 (od 15 hodin)

Česká podnikatelská pojišťovna Open – ratingový turnaj (od 15 hodin)

STEN.cz Open – ratingový turnaj (od 9 hodin)

TEV Open – ratingový turnaj (od 15 hodin)

Auto in Open – seriál bleskových šachů (od 9.30 hodin)

Všechny soutěže se konají v pardubické ČEZ Areně.