„Naše pozvání přijaly Charlotte Brew z Velké Británie, Renata Charvátová, Jana Nová, Lucie Baluchová a také trenérka loňského vítěze Charme Looka a šestinásobná účastnice Velké pardubické Martina Růžičková,“ uvedla za Dostihový spolek Kateřina Nohavová.

Pardubické závodiště si pozváním žokejek připomíná letošní výročí: 80 let od jediného vítězství ženy v historii Velké pardubické. Česká jezdkyně Lata Brandisová to dokázala 17. října 1937, s klisnou Normou porazila i německého favorita. Jásající dav se ještě dlouho po dostihu odmítal rozejít a oslavy vyvrcholily průvodem ze závodiště až na pardubické Masarykovo náměstí. O dvanáct let později se Lata Brandisová vážně zranila v Pardubicích při pádu na Hadím příkopu a musela ukončit jezdeckou kariéru. Zemřela v roce 1981.

Nežije už ani druhá nejúspěšnější jezdkyně Velké pardubické Eva Palyzová, držitelka dvou druhých míst zemřela v roce 2011.

Jediná vítězka však bude na nedělním dostihovém svátku přítomna aspoň symbolicky. „Jezdkyně v dresu Laty Brandisové povede při zahajovacím ceremoniálu slavnostní průvod, ale především zavede koně na start 127. Velké pardubické,“ uvedl výkonný ředitel Dostihového spolku Martin Korba.

Ženy bude v neděli reprezentovat i startérka Soňa Froňková. Koně do Velké pardubické pustila poprvé už v roce 2004, ale nikdy nezapomene na start před třemi lety. „Na startu převážily emoce a jezdci odskočili před pokynem. Musela jsem start Velké pardubické vracet,“ zavzpomínala žena, která musí v neděli na pomyslné startovní čáře porovnat dvacet koní a jezdců.