Země, kde jde o život… To už ví také pardubičtí bikrosaři. A ani nemuseli být aktéry loupežného přepadení, kterými je Kolumbie proslulá.

Světový šampionát v bikrosu se konal v Medellinu, který známý spíše fotbalovým klubem Nacional. Pardubickým jezdcům mnoho radostí nepřinesl. Naopak převládala bolest. Tři vážná zranění a ztracený postup na olympiádu do Ria.
Peripetie začaly hned po registraci národních týmů, kdy byla reprezentačnímu trenérovi René Živnému ukradená peněženka. Tím se strhla obrovská série problémů. Ve večerním tréninku upadl nešťastně elitní jezdec Štěpán Tumpach, jenž měl společně s Janem Švubem bojovat o olympiádu. Následoval okamžitý převoz do nemocnice.

„Tam se potvrdila katastrofická prognóza. Štěpán si zlomil obě nohy. Na levé dokonce holenní i lýtkovou kost najednou. Musela následovat operace v místní nemocnici," popisuje drama René Živný.

V mužích se nakonec olympijská kvalifikace vytříbila tak, že stačilo v redukovaném pořadí postoupit do hlavního závodu. Tumpach tak vinou zranění přišel již o svojí druhou olympiádu.
„Před čtyřmi lety upadl v rozhodujícím závodě v Birminghamu a letos dopadl ještě hůře," kroutí hlavou český trenér.

Nekvalifikoval ani Švub, který vypadl o jedno místo ze své kvalifikační skupiny.

Blýskání na lepší časy přinesla časovka. Nejlepší česká závodnice Aneta Hladíková (kategorie Elite Women) vylepšila své loňské čtrnácté místo a vybojovala velice slušnou dvanáctou příčku. Navíc překvapivě zazářila také mladá Karolína Vránová (kategorie Junior Women), jenž dojela na místě třináctém. Junior Mikuláš Nevrkla bral místo dvacáté sedmé.

Aby to nevypadalo růžově, druhý junior David Pešek nebyl vpuštěný na start.

„Důvodem údajně bylo špatné startovní číslo. To mu ale přidělil při registraci komisař závodu. Samozřejmě jsme okamžitě protestovali a sportovní komisař nám sdělil, že když do konce časovky dovezeme obal od startovní tabulky, bude to řešit. Takže se obratem jelo na hotel, kde se obal našel. Ovšem komisař najednou změnil názor, nechtěl uznat svojí chybu, začal se vykrucovat a Davida do jízdy stejně nepustil," lamentuje Živný nad arogancí moci.

Dnem „D" z hlediska uzavření olympijské kvalifikace byl hlavní závod. Pardubickému želízku a největší české naději Anetě Hladíkové těsně unikla nominace z ročního UCI žebříčku.

„Čtrnáct dní před šampionátem musela po pádu na závodech v Itálii vynechat poslední světový pohár v Holandsku. Stále ale byla velká šance nominovat se z redukovaného pořadí zemí na MS," lituje trenér.

V Kolumbii se Hladíkové dařilo. S velkým přehledem prošla kvalifikací, když skončila druhá ve své skupině. Rozhodující o postup na OH tak bylo čtvrtfinále. Jak se později ukázalo, v šestičlenné skupině stačilo dojet na páté příčce.

„Stalo se ovšem to, co nikdo nechtěl. Anetu postihl hned na prvním skoku těžký pád, upadla do bezvědomí a vykloubila si rameno. Byla okamžitě převezená do nemocnice a olympijský sen se rozplynul," konstatuje smutně René Živný..
A pověstný kalich si vypil do dna. Pád totiž postihl i juniorku Vránovou.

„Rozdrtila si koleno a navíc musela na šití z řadou tržných ran na noze," podotýká český trenér.

„Bikrosu se věnuji již třicet let, ale takto drastický světový šampionát jsem ještě nezažil. Jezdci byli odvážení do nemocnice jako na běžícím pásu. Dráha byla za limitem bezpečnosti. Nevím, kam chce Mezinárodní cyklistická federace dohnat náš sport. Kolumbie pořadatelství absolutně nezvládala. Byl to velký krok vzad," nebere si servítky Živný a hořce dodává:
„Po účasti v Pekingu 2008 (Horáková, Prokop) a Londýně 2012 (Hladíková, Labounková), se naši bikrosaři budou dívat na hry maximálně z olympijského parku v Pardubicích."