Kdo si totiž zjistí páteční cenu dvanáctky v Myslivecké restauraci, ten se může v sobotu postavit na start letos již 39. ročníku Zimního běhu NAA na 2000 metrů. Opět se uskuteční na okruhu v Bubeníkových sadech. A pozor: běží se za každého počasí. První běh zahajuje v 10 hodin. Prezentace od 8.45 do 9.30 v sokolovně Na Olšinkách.

Historie Zimního běhu je již dlouhá. Začneme ale úplně jinými disciplínami. Pardubickým atletickým nadšencům se zdála moc dlouhá zimní přestávka, a tak v době, kdy halové závody byly ještě neznámým pojmem, začali  organizovat Zimní trojboj. Poprvé v roce 1953. Trojboj se skládal ze tří disciplín (60 m, koule a výška). A závodilo se venku, v únoru za každého počasí. V roce 1965 k obvyklému víceboji přibyly vložené závody na 500 a 2000 m. V témže roce byl tehdy ještě aktivními členy založen spolek NAA (nezávislí amatérští atleti) Pardubice. A při Zimním trojboji se v závodě na dva kilometry se poprvé objevili na startu dva běžci v typických černých dresech s bílými písmeny NAA na prsou. Nakonec šlo o jeden z posledních Zimních trojbojů, neboť už bylo možno závodit v zimě v halách a různých běžeckých tunelech.

Po deseti letech se rozhodli členové NAA Pardubice založit akci s názvem Zimní běh NAA na 2000 m. Závod se běžel pochopitelně na dráze a v únoru. Stejně jako v památném roce 1965. Na bývalém okruhu 300 m u sokolovny Na Olšinkách se běželo celkem osmkrát (1975 –  1981 a 1983). V roce  1982 zkoušeli pořadatelé zasadit „běžecký strom" v Bubeníkových sadech. Terén však byl natolik zledovatělý, že se na něm nedal běh uskutečnit. Jenže od roku 1983 byla dráha Na Olšinkách zrekonstruovaná. Došlo k jejímu zkrácení na 250 metrů a podstatnému zúžení. Závod byl proto od roku 1984 definitivně přesunut do Bubeníkových sadů. V tomto parku za Chrudimkou se běží pět okruhů po čtyři sta metrech. Ale příroda si zařádila. O rok později se závod běžel na náhradním okruhu. Po oblevě totiž přišel mráz a změnil většinu trati v kluziště. Délka závodu byla 2133 m.

V roce 2002 došlo k rozsáhlým úpravám Bubeníkových sadů, proto byla trať upravena. Od roku 2003 se běhá na nově vytyčené a jsou vedeny nové tabulky rekordů.

Nej ze Zimního běhu
Nejvíce startů – Ptáčník 34x.
Nejvíce startu žen: Mimrová 15 x.
Nejúspěšnější běžec: Pultar 6 vítězství.
Nejúspěšnější běžkyně: Fenclová (Vlčovská) 9 vítězství.
Celkový počet startů: 1369.