Plochodrážní stadion ve Svítkově bude o víkendu v permanenci. Dnes se na tamním oválu zrodí nový juniorský mistr světa a v podvečer se podle klasického scénáře uskuteční první vylučovací jízdy 62. ročníku Zlaté přilby města Pardubice.

Startovní listina 62. Zlaté přilby města Pardubice slibuje opět špičkovou podívanou. Na startu se objeví několik jezdců z Grand Prix, zájem mnohých však převyšuje finanční možnosti závodu.

Ze startovní listiny vypadly australské hvězdy – Jason Crump (dvojnásobný vítěz ZP), který se omlouvil pro jednání se sponzory a Leigh Adams (čtyřnásobný vítěz ZP) – který se s plochodrážní kariérou v Evropě loučí, ale jeho finační požadavky byly neuměrné. V Pardubicích nebude obhajovat loňské prvenství ani Rune Holta, který má barážové povinnosti v polské lize. Holta bude chybět, ale jeho kolegové na stupních vítězů 2009 zde budou – Australan Watt a Polák Walasek.

Na startovní listině na startu by mělo stát sedm jezdců seriálu Grand Prix (Andersen, Bjerre, Pedersen, Holder, Jonson, Lindgren a Hancock), na startu bude Rus Artěm Laguta, vítěz letošní kvalifikace o Grand Prix a úřadující mistr světa v kategorii juniorů Darcy Ward. Na startovní listině figuruje sedm českých jezdců Aleš Dryml, Josef Franc, Martin Málek, Václav Milík, Tomáš Suchánek a Hynek Štichauer. Náhradníky závodu jsou Jaroslav Petrák a Vladimír Višváder. Včera svitla reálná naděje, že na startu bude i Lukáš Dryml, nechme se překvapit…

Pořadatelé věří, že se naplní předpověď počasí a nebude pršet. Do Pardubic přijede hodně cizinců.

„V poslední době se výrazně mění počet návštěvníků ze zahraničí ve prospěch českých diváků. Zlatá přilba je nejnavštěvovanější plochodrážní závod v České republice a to se v Praze jezdí závod Grand Prix. Máme nejstarší plochodrážní závod na světě a je jediný, kdy se na start postaví 36 jezdců. Proto je tak fanoušky vyhledávaný,“ uvedl Petr Moravec, šéf ploché dráhy ČR.

Historie závodu má řadu mezníků. Patnáct ročníků se jezdilo na travnatém okruhu zdejšího dostihového závodiště, od roku 1964 se jezdí plochodrážním oválu ve Svítkově. První závod se jel před 81 lety, letos se koná již 62. Zlatá přilba. Nejdelší pauzu měl závod v období 1940 – 1947 a v období 1952 – 1960. Od roku 1961 se koná již bez přerušení.  Sedmkrát vyhrál Zlatou přilbu Dán Ole Olsen, pětkrát Čechoslovák Jan Štancl, čtyřikrát Leigh Adams. Tyto rekordy budou asi ještě hodně dlouho odolávat.

Poslední vítězové: 2001 Leigh Adams (Austrálie), 2002 Jason Crump (Austrálie), 2003 Ryan Sulivan (Austrálie), 2004 Leigh Adams, 2005 Scott Nicholls (Anglie), 2006 Jason Crump (Austrálie), 2007 Andreas Jonsson (Švédsko), 2008 Hans Andersen (Dánsko), 2009 Rune Holta.

Startovní listina – 62. Zlatá přilba města Pardubice (2. – 3. října) – Svítkov:

1. Hans Andersen, 2. Kenneth Bjerre, 3. Mads Korneliusen, 4. Jesper B. Monberg, 5. Nicki Pedersen – všichni Dánsko, 6. Jurica Pavlic (Chorvatsko), 7. Chris Holder, 8. Darcy Ward, 9. Davey Watt – všichni Austrálie, 10. Manuel Hauzinger (Rakousko), 11. Ben Barker (Velká Británie), 12. Marcin Sekula (Německo), 13. Roberto Haupt, 14. Christian Hefenbrock – oba Německo, 15. Matej Ferjan (Maďarsko), 16. Zdeněk Simota (ČR), 17. volné místo za Itala Franchettiho, 18. Grzegorz Walasek (Polsko), 19. volné místo za Poláka Miedzińského, 20. volné místo za Poláka Kasprzaka – pravděpodobně ho nahradí Lukáš Dryml!!!, 21. Artěm Laguta, 22. Grigorij Laguta, 23. Matija Duh, 24. Matej Zagar – oba Slovinsko, 25. Martin Vaculík (Slovensko), 26. Andreas Jonsson, 27. Fredrik Lindgren, 28. Ludvig Lindgren – všichni Švédsko, 29. Greg Hancock (USA), 30. Václav Milík, 31. Aleš Dryml, 32. Josef Franc, 33. Martin Málek, 34. Tomáš Suchánek, 35. Filip Šitera, 36. Hynek Štichauer, . N1 Jaroslav Petrák, N2: Vladimír Višváder – všichni Česká republika.

Nedělní zahájení závodu O Zlatou přilbu je ve 12.15 hodin.