Startovní listina je zaplněna. Šestatřicet závodníků bude již v neděli bojovat o vítězství v 71. ročníku Zlaté přilby města Pardubic. Ve hře je i obhájce loňského prvenství Jason Doyle z Austrálie, vítěz z roku 2017 Václav Milík a další hvězdy plochodrážních oválů. Závod, jehož první ročník se jel před devadesáti lety, začne v neděli ve 12 hodin.

Australané v akci

Jednání s jezdci a manažery, telefonáty, potvrzování kontraktů. To už je tradiční náplň práce ředitele závodu Evžena Erbana v poledních týdnech před závodem.

Zbývající volné místo zaplnil britský jezdec Ben Barker. Nepřijede naopak jeho krajan Tai Woffinden, trojnásobný mistr světa. „Už jsem ho lákal víckrát, nyní se omluvil. Několik závodů Grand Prix nejel, protože měl zlomeniny. V Cardiffu opět spadl, je dost pomlácený,“ uvedl Erban.

Zájem o pardubický závod trvá v Austrálii. Letos bude mít tato země čtyři své zástupce. „S Doylem jsme se třeba předloni pohádali, ale před rokem už rád přijel a nyní mi hned potvrdil účast. To samé Holderové,“ prozradil šéf závodu. Kvarteto doplní Max Fricke, který se Erbanovi hlásil prakticky sám.

Jednání nejsou jednoduchá, finanční požadavky bývají rozdílné. Pardubický závod ovšem jezdci dokážou ocenit. „Potom závodníci vidí, že smlouvy plníme a dohodnuté podmínky dodržíme. To není zvykem všude,“ prozradil Erban.

Nejen Australan Doyle, ale i další čtyři stálí účastníci letošního ročníku Grand Prix. O Zlatou přilbu pojedou v neděli Patryk Dudek, Švéd Antonio Lindbäck, slovenská jednička Martin Vaculík a Slovinec Matej Žagar.

„Třeba Žagar může překvapit. Když postoupil do Grand Prix, tak z něj spadla deka. Je to úplně jiný závodník,“ prohlásil Erban.

Do závodu zasáhne i sedmička Čechů, mezi nimiž nechybí Václav Milík a Hynek Štichauer.

Ilustrační foto
TIP LIGA: Na Janu Dubišarovou ukázal celkový počet bodů

Juniorská klání

Hned tři závody za víkend se pak chystá zvládnout Jan Kvěch. V pátek večer pojede závěrečný závod MS juniorů.

„V Pardubicích jezdí dobře, v jeho silách je získat dobrý výsledek, i když v celkovém pořadí má k medaili daleko,“ poznamenal Erban. V sobotu bude Kvěch bojovat o úspěch ve Zlaté stuze juniorů.

Plochodrážní víkend je tady, v pátek startuje!

VÍKENDOVÝ PROGRAM

Plochodrážní ovál ve Svítkově
Pátek 4. října, 19.00: Mistrovství světa juniorů do 21 let – finále 3
Sobota 5. října, 14.00: 45. Zlatá stuha juniorů a 6. JAWA Cup.
Neděle 6. října, 12.00: 71. Zlatá přilba města Pardubic

Autogramiáda zlatých vítězů
Sobota 5. října, 10.00: Autogramiáda bývalých vítězů Zlaté přilby v Paláci Pardubice – Jiří Štancl, Milan Špinka, Tomáš Topinka, Václav Milík a další vítězové ze zahraničí