Olympijská vítězka si pro svůj premiérový titul doletěla až do amerického Solitude, kde po výhře v kvalifikaci zvládla suverénně i čtvrtfinále, semifinále a nakonec krátce po dvacáté hodině středoevropského času i finálový závod. V pětadvaceti letech tak úžasná snowboardkrosařka definitivně zkompletovala svoji zlatou sbírku.

V minulosti se stala trojnásobnou mistryní světa mezi juniorkami, v Soči vyhrála olympijské hry, doma má cenu za vítězství na univerziádě a stala se i celkovou vítězkou Světového poháru. Titulu ze světového šampionátu se ale dočkala „až“ v pětadvaceti letech.

Samková jasně ovládla kvalifikaci a ve čtvrtfinále jela po startu druhá. Po prudkém sjezdu se před první klopenou zatáčkou dostala do čela a v klidu si dojela pro postup.

Suverénní finálová jízda

V semifinále měla proti sobě dvě největší konkurentky. Domácí oblíbenkyni Lindsey Jacobellisovou a vítězku olympiády z Pchjongčchangu Michelu Mioliovou. Česká závodnice byla po startu zase druhá, ale vedou Jacobellisovou předjela, což se navíc posléze povedlo i Mioliové.

Start – cíl. Přesně takovým suverénním stylem pak ve středisku Soltitude ovládla rodačka z Vrchlabí jízdu nejdůležitější. Mimochodem v tom středisku, ve kterém už před dvěma lety ovládla závod Světového poháru.

Ve finále se jí pouze na malou chvilku přiblížila Charlotte Bankesová, které ale svěřenkyně Marka Jelínka ihned ujela. „Bylo to relativně dominantní vítězství. Jsme moc šťastní. Moc děkuju všem, Evce, celému realizačnímu týmu i každému, kdo má na zlatu podíl,“ radoval se kouč.

Mužské finále ovládl domácí Mick Dierdorff, který tak zaskočil za Jacobellisovou a domácí fanoušky ve státě Utah potěšil zlatem.


Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu:

Snowboardcross v Park City (USA):

Ženy: 1. Samková (Česká republika),2. Bankesová (Británie), 3. Moioliová, 4. Gallinaová (obě Itálie), 5. Jacobellisová (USA), 6. Bruttová (Itálie),… v kvalifikaci 27. Hopjáková (ČR).

Muži: 1. Dierdorff (USA), 2. Douschan (Rakousku), 3. Perathoner (Itálie), 4. Eguibar (Španělsko), 5. Vedder (USA), 6. Brochu (Kanada),… v kvalifikaci 39. Kubičík, 43. Žerava, 44. Vintr, 45. Koudelka (všichni ČR).