Nejnáročnější jezdecké disciplína podruhé. Tentokrát se v areálu u Taxisova příkopu naplno rozběhl kvalifikační seriál pro 46. ročník Zlaté podkovy ve všestrannosti. Součástí úvodní kvalifikace bylo také mistrovství východočeské oblasti.

Dvoudenního klání na pardubickém závodišti se zúčastnilo celkem 113 dvojic. Na startu se objevili nejen tuzemští koně a jezdci, ale přijeli i zástupci Slovenska.

„S počtem startujících jsme určitě spokojeni. Při krosu došlo ke dvěma pádům. Jeden z nich skončil lehčím otřesem mozku. Koně jsou však zdraví, což je pozitivní. Určitě to tedy byly kvalitní závody, které znovu potvrdily, že všestrannost na pardubické závodiště patří,“ pronesl Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku

Hlavní soutěží kvalifikačního klání byla Zlatá podkova, jež se konala zároveň jako Memoriál MVDr. Vladimíra Matouška. V konkurenci devatenácti startujících byla nejúspěšnější Radka Dvořáková s Damonem 2 z JK Cavalier Rynárec.

Šestinásobná vítězka finále Zlaté podkovy, která se spolu se Stanislavem Závorkou dělí o pozici rekordmana v počtu vítězství v této soutěži, byla s Damonem 2 po úvodní drezuře druhá za Andreou Lesákovou se Seržantem 1. V parkuru se však už posunula do vedení a v krosu zkušená jezdkyně, která při loňské výstavě Koně v akci v Pardubicích převzala od vydavatelství Profi Press ocenění pro královnu české všestrannosti, potvrdila své vítězství.

Druhé místo ve Zlaté podkově vybojoval Lubomír Vrtek s Davosem 1 (JK při SOUZ Horní Heřmanice), třetí skončila Andrea Lesáková se Seržantem 1 (JK Azavero).

Stříbrná podkova, která byla nejpočetněji obsazenou soutěží díky pětačtyřiceti dvojicím, přinesla dvojnásobný úspěch Miloslavu Příhodovi z JK Gold Star. Mladý reprezentant se svými koňmi vybojoval první dvě příčky. Zvítězil s Johankou 2 a skončil druhý s Casperem 4, s nímž vyhrál hlavní soutěž nedávné Ceny hejtmana. Jako třetí se umístila Michaela Kvapilová s koněm Leon De Beyssac (TJ Hřebčín Kubišta).

V Bronzové podkově byla nejúspěšnější Klára Altová s Radiantem z JK Humpolec. Druhá skončila Kristýna Vávrová s Expertem 1 (JK Beta Chrášťany) a třetí se umístil Antonín Vrtek s Diránem 1 (JK při SOUZ Hor. Heřmanice).

Soutěž nadějí, která byla poslední ze čtyř postupových soutěží, se stala kořistí Petra Myšky s koněm Paso Doble 1 (Jezdecký klub Isabel). Další dvě medailová místa vybojovala Blanka Závodská z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Druhá skončila s Migelem-K a třetí s Contikem-K.

Kromě čtyř postupových soutěží byl součástí programu rovněž Hobby stupeň Z. Vítězkou se stala Adéla Faltusová se Sibirem (Jezdecký klub Zámecký Vrch). Druhá skončila Lucie Příhodová s Belgradem (JK Pam) a třetí byla Lucie Hlavatá s Kailou (JS Slavíkov).

V rámci kvalifikace Zlaté podkovy se na pardubickém závodišti konalo i mistrovství východočeské oblasti. V kategorii seniorů zvítězil Martin Maivald s Harwym (JK Janov). Titul mezi juniory a mladými jezdci vybojovala Michaela Kvapilová na koni Leon De Beyssac z TJ Hřebčín Kubišta.

(dk)