Tipy na vítěze
I.    Lumpik – Lucyl – Waikita
II.    Skarabeus – Pepperous – Taro
III.    Reaper – Kai – Nadal
IV.    Zarif – Ohio – Templář
V.    Cardam – Kyshanty – Love the Win
VI.    Silver Regent – Moula – Borderland
VII.    Khalsani – Sokol – Falcon Wing
VIII.    Orphee des Blins – Tiumen – Trezor – Budapest – Broker

Na startovní listině 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou figuruje jedenadvacet uchazečů o prvenství. Zahraničí je zastoupeno trojicí Irů, jeden startující reprezentuje Velkou Británii a jeden je ze Slovenska.

Loňská suverénní vítězka Orphee des  Blins (žokej Jan Faltejsek – viz foto) předvádí i letos skvělé výkony a bude jednoznačným favoritem dostihu. Největšími soupeři by jí měli být především trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen (žokej Josef Váňa) a vítěz čtyř kvalifikačních dostihů v posledních dvou letech Trezor (žokej Josef Bartoš).

Spolehlivě běhají Budapest (žokej Josef Váňa mladší) a Klaus (žokej Jaroslav Myška). Větší šanci má asi první jmenovaný, v jehož výkonnosti je určitá rezerva. Klaus měl v posledních dvou letech ve Velké pardubické smůlu, když předloni ztratil jezdce na Velkém vodním příkopu a loni v závěru dostihu neměl dostatek sil na boj o přední místa.

Broker šokoval

Šestiletý Broker (žokej Thomas Boyer) po nezajímavých výsledcích v menších dostizích šokoval skvělým výkonem v srpnové kvalifikaci, kde byl druhý za Trezorem a porazil z nynějších soupeřů Budapeste a Kasima. Nikas (žokej Dušan Andrés) předloni zvítězil v Ceně Labe, na podzim bývá v excelentní formě, minule se zde ale neprosadil a v menším dostihu byl až šestý.

Nadějně si letos počíná Al Jaz (Josef Sovka), který v zářijové kvalifikaci vybojoval pěkné druhé místo a mohl by překvapit i nyní. Zabodovat by mohl také Kasim (žokej Marcel Novák).

Bělka Sešlost (žokej Liam Treadwell) byla loni druhá v Ceně Labe a může překvapit, solidní výkony dlouhodobě předvádí polokrevný Tomis (Ondřej Velek), avšak ve Velké pardubické již dvakrát neuspěl. Šance ostatních domácích koní jsou otevřené.

Nejlepší Angličan?

Ze zahraničních koní se zdá být nejlepším anglický Shalimar Fromentro (Alain De Chitray), který startoval v několika těžkých cross country ve Francii, naposledy byl začátkem srpna pátý v Craonu v dostihu na 6000 metrů a předtím čtvrtý na 5600 metrů.

Ze zbývající trojice těžko vybírat a hodnotit jejich šance. Mount Sion (žokej Richard McLernon) letos dvakrát zvítězil v kratších steeplechase, v srpnu byl pátý na trati 5000 metrů.  Freneys Well (Martin Ferris) byl loni úspěšný v dostizích PTP, letos v létě se dvakrát neumístil v proutkách.

Zest For Life (amatér Sam Waley-Cohen) v dubnu zvítězil a byl druhý ve steeplechase na 4800 metrů, v létě, stejně jako Freneys Well, se dvakrát neumístil v proutkách.

Francouz Tropic de Brion (Marc-Antoine Dragon) registrovaný v Česku letos při sedmi startech jednou zvítězil a pětkrát se umístil, začátkem dubna byl čtvrtý v dostihu na 5400 metrů a naposledy v půlce července se v Corlay umístil třetí na trati 4500 metrů.

Další startující

Slovenský Bodyguard (žokej Jaroslav Brečka) loni vyhrál na úvod sezony v Bratislavě, potom už na sebe nijak zvlášť neupozornil.

Dalšími startujícími jsou domácí Cantridara (amatér Freddie Mitchell), Status Quo (žokej Marek Stromský), Speranza (žokej Pavel Kašný) a Peintre Abstrait (Lukáš Matuský).

Kdo bude chybět?

Ze zdravotních důvodů bohužel nebudou na startu Velké pardubické loni druhý Ronino, a také pátý Valldemoso, chybět bude i letošní vítěz první kvalifikace Bremen Plan.

Zajímavé obsazení mají i všechny rámcové dostihy. V Ceně Labe poběží Sarika z Velké Británie, v dalších dostizích startují i koně ze Slovenska a Maďarska.

Pro domácí koně je tento den vyvrcholením sezony,  je to jakási překážková „olympiáda" a představit se mohou nejlepší ve všech věkových a distančních kategoriích.

První dostih bude odstartován v 11:30 hodin, Velká pardubická je na programu od 16:30 hodin.

Milan Tůma