Velké řetězce se už tváří v tvář nepopulárnímu zdražování začaly debatám s novináři na toto téma raději vyhýbat.

„Nezlobte se, ceny vám neřeknu. Máme to zakázané od pražského vedení. Přijeďte si ceny opsat sami,“ odpověděl zaměstnanec pumpy Shell na pardubické výpadovce v Hradci Králové. Právě Shell patří mnohde mezi ty dražší. Jeho druhá pumpa v Hradci prodávalav úterý 29.květnaNatural 95 za 31,60 a naftu za 29,30 koruny.

V Královéhradeckém kraji dosáhla nyní podle společnosti CCS průměrná cena Naturalu 95 už 30,36 koruny. To je o 45 haléřů více než před týdnem.

V sousedním Pardubickém kraji se ceny nezvedly tolik a nejprodávanější benzín je zde v průměru k dostání za 30,26 koruny. Cena nafty roste jen pomalu a v obou krajích se pohybuje těsně nad 28 korunami. Pohonné hmoty se na východě Čech drží dlouhodobě na průměru republiky. Je však velký rozdíl při tankování u hlavních tahů ve městech nebo na vesnických pumpách.

Podle analytika Štěpána Pírka ze společnosti Colosseum nic nenasvědčuje tomu, že by ceny přes prázdninové měsíce mohly atakovat výši z minulého roku. „Dvaatřicet korun za natural pravděpodobně platit nebudeme. Ovšem dlouhodobé prognózy jsou riskantní,“ dodal Pírko.

 

HLUBOKO DO PENĚŽENEK. Ačkoliv mnozí analytici tvrdí, že k dalšímu růstu cen pohonných hmot už není díky stagnujícím cenám ropy důvod, čerpadláři se odvolávají na selský rozum. Podotýkají, že se blíží období letních dovolených, kdy ceny dosahují každoročně vrcholu. Vloni v červenci stál nejprodávanější Natural 95 až 33 koruny.