Když ve slově láska změníte čtyři písmenka a jedno odstraníte, dostanete pivo. Náhoda? Určitě ne. Majitelé minipivovaru Mordýř, jenž se nachází v Dolních Ředicích, musí pivo opravdu milovat, protože vařit ho v jejich podmínkách rozhodně není žádná sranda.

V minipivovaru Mordýř vaří pivo třikrát do týdne a za tuto dobu ho připraví tisíc litrů. Než se ale chmel dostane na stůl v podobě chutného zlatavého moku, trvá to přibližně měsíc a půl. V naší fotoreportáži se dozvíte, jak celý tento proces vypadá.

(len)

VARNÝ PROCES. Směs prochází několika různými teplotami, při nichž dochází ke štěpení. Kapalný podíl se pak hodinu a půl vaří s chmelem. Poté se nechá ustát a ochladí se na deset stupňů.

Otevření pivovaru? Náročná záležitost, říká Libor Melich

 Začalo to tím, že si vařili pivo doma v garáži. Poté si ale řekli, proč si nezaložit minipivovar? A tak si čtveřice přátel pronajala areál bývalých jatek v Dolních Ředicích a začala tam vařit pivo Mordýř.

I pro jednatele nového minipivovaru LIBORA MELICHA je vaření piva zatím jen koníček. Ale pokud se bude dařit a zlatavý mok z Ředic si získá mezi lidmi oblibu, je možné, že se péče o pivo Mordýř stane jeho hlavním zaměstnáním.

Jak vás napadlo otevřít si pivovar?
Mám na to vzdělání, ačkoliv jsem se dosud věnoval něčemu jinému. Navíc jsme s kolegy objížděli malé pivovary a propadli kouzlu kvasnicového piva. Otevření vlastního pivovaru jsem pak považoval za výzvu.

Je to náročné, otevřít si malý pivovar?
Je to hodně náročné, potřeboval jsem k tomu spoustu razítek. Musela se udělat rekolaudace provozovny. Náročné je to také finančně, za každé razítko musíte zaplatit. Všechno jsme dělali svépomocí, nežádali jsme o žádnou dotaci nebo něco podobného.

Zatím vyrábíte světlé a polotmavé pivo, chystáte také nějaké speciály?
Speciál jsme uvařili na slavnostní otevření pivovaru a měl u lidí velký úspěch. Rád bych šel touto cestou, ale v letních měsících na to nemáme kapacitu. Doufám, že až ten hlavní nápor po létě poleví, tak si budeme moci dovolit vyčlenit jeden tank na nějaké speciální pivo.

Je výroba takového speciálu náročnější než výroba běžné dvanáctky?
Výroba je dražší, protože na speciály se používá importní chmel, který je zhruba čtyřikrát dražší než ten český. Navíc to jsou zpravidla silnější piva, třeba čtrnáctky nebo patnáctky. Jsou to obvykle delikatesní piva, která člověk nepije celý večer, ale dá si třeba jen třetinku na ochutnání.

Říkáte, že pivovar „jede" naplno, takže vaše očekávání se patrně splnila.
Velký vliv na to má letní sezona, spíše je potřeba vyhodnotit roční produkci. Uvidíme, jak se nám bude dařit v těch krizových měsících.

Plánujete, že se budete pivovarnictvím živit, pokud se bude vašemu minipivovaru dařit?
Všechno ukáže první rok. Pokud bude pivovar dobře fungovat i přes zimu, tak je jeden z nás čtyř ochoten se vzdát svého zaměstnání a věnovat se vaření piva na plný úvazek.

V současnosti zažívají minipivovary v České republice boom…
To ale může hodně rychle skončit a minipivovary přestanou být tahákem. Ale myslím, že kdo bude vařit dobré pivo, tak se uživí, protože se ho lidé naučí pít.

Lukáš Dubský