„Hřiště je jedinou zelenou, odpočinkovou a veřejně dostupnou plochou s lavičkami a herními prvky pro nejmenší ve vnitrobloku. Je s životem v Trnové historicky svázáno. Vždyť si tu dnes hrají děti dětí, které na něm vyrostly,“ řekl Deníku obyvatel Trnové Jiří Koch.
Ten byl mezi těmi, kteří dětské hřiště stavěli. Zároveň byl mezi prvními, kdo podepsali petici, která chce zamezit tomu, aby byl pozemek prodán podnikateli Dušanu Kačmarikovi. Ten ho chce využít pro výstavbu rodinného nebo malého bytového domu.
„Každý soudný člověk vidí, že tu není prostor pro nějaký větší dům. Nechápu, že by někdo něco takového skutečně mohl odsouhlasit. Snad jedině, že by ho k tomu vedly nějaké jiné důvody,“ sdělil jiný obyvatel Trnové, který si nepřál zveřejnit své jméno.
„Vznikne v Trnové precedens?“
„Pan Kačmarik požádal město o koupi tohoto pozemku, na což má samozřejmě právo. Město poslalo na sedmý pardubický obvod žádost o vyjádření k prodeji. Rada obvodu k tomuto bodu vydala souhlasné stanovisko, aniž by ho konzultovala s místní komisí nebo v zastupitelstvu. Přitom bývalo běžnou praxí, že tak zásadní věci se pokaždé probíraly se zastupiteli. V tomto případě ale obvod své rozhodnutí poslal v tichosti na město, pak se celá záležitost projednala v pozemkové komisi a na Radě města Pardubic. Poslední možnost, jak lze toto rozhodnutí zvrátit, tak bude na městském zastupitelstvu,“ vysvětlil zastupitel města i sedmého městského obvodu Petr Franc (ODS).
„Naprosto neuvěřitelné je, že všechny tyto orgány zvedly ruku pro prodej pozemku soukromému podnikateli, přestože v desáté změně územního plánu se jasně říká, že tato plocha je vyhrazena pro zeleň a dětské hřiště. Proto mělo být nesouhlasné také stanovisko odboru hlavního architekta, ale ani to se nestalo,“ poznamenal Petr Franc.
„Je skutečně ve veřejném zájmu, aby dětská hřiště ustupovala záměrům soukromých investorů? To se chce náš obvod nebo potažmo celé Pardubice vydat cestou rušení a prodeje dětských hřišť? Je to nebezpečný precedens. Začne radnice prodávat další dětská hřiště, když si nějaký bohatý podnikatel usmyslí, že by si tam chtěl postavit dům,“ ptají se iniciátoři petice Zachraňte dětské hřiště v ulici Jožky Jabůrkové.
Koch: „Obvod nehájí zájmy občanů“
„Je smutné, že současné vedení obvodu nehájí zájmy lidí, ale nějakého byznysmana, který si tu chce postavit dům. To je pro mě ta poslední kapka, proč jsem jednoznačně pro zrušení obvodů. Občanům nic dobrého nepřináší. Podle mého názoru hájí jen zájmy určitých skupin,“ pokračoval člen petičního výboru Jiří Koch.
„Vedení obvodu nám tvrdí, že dětských hřišť v Trnové je moc a že se jeho plocha nyní díky restitučním nárokům zmenšila. My se však domníváme, že toto hřiště je i nadále ideálním místem pro odpočinek jak malých dětí s maminkami, které nemusí mít starost o bezpečí svých ratolestí vzhledem k minimální dopravě v okolí, tak i seniorů, kteří zde využívají jedinou možnost posedět si na lavičkách. Ta totiž široko daleko nikde jinde není,“ shodli se iniciátoři petice.
„Hřiště je stále snadno přístupné nejen pro obyvatele, ale i pro techniku k úpravě zeleně. Obvodu jsme dokonce nabízeli, že si ho budeme udržovat sami, aby to malou radnici nestálo ani korunu. Stejně tak jsme byli ochotni mezi sebou vybrat peníze na nové herní prvky. Zatím to bohužel vypadá, že nové vedení obvodu v čele se starostou Vítězslavem Čapkem ze Sdružení pro Pardubice o nic takového nemá zájem,“ posteskl si opoziční zastupitel na malé i velké radnici Petr Franc.
Čapek: „S prodejem pozemku hřiště nemám nic společného“
„Rada městského obvodu byla nařknuta z toho, že prosadila prodej pozemku, na kterém je nyní dětské hřiště, ve prospěch soukromého investora. Žádost o prodej může podat kdokoliv. Je adresována městu, nikoliv obvodu. Schvaluje ji Zastupitelstvo města Pardubic po schválení v Radě města Pardubic a na doporučení Komise pro pozemky a reklamu. Ta podává žádost o vyjádření všech odborů magistrátu a rady obvodu. Rada obvodu souhlasí s prodejem pozemku za podmínky zachování herních prvků na jiném místě,“ vysvětlil starosta sedmého pardubického městského obvodu Víztěslav Čapek ze Sdružení pro Pardubice.
„V Trnové je celkem pět dětských hřišť a sportovišť, které byly vybudovány za nemalé peníze, zhruba sedm milionů korun. V této lokalitě zatím obvod dále nehodlá investovat do dalšího rozšiřování těchto ploch,“ pravil starosta.
„Pozemek v ulici Jožky Jabůrkové je zatížen špatnou dostupností vzhledem k okolním parcelám ve vlastnictví žadatele a ten navíc přislíbil, že herní prvky a lavičku přesune na protější stranu pozemku ke stávající komunikaci. Tím je vyloučeno, že by místní o hřiště přišli,“ nechal se slyšet Vítězslav Čapek.
„Prohlašuji tedy, že žádný prodej neprosazujeme. Jen jsme se vyjádřili pro pozemkovou komisi. Ať už k prodeji dojde nebo ne, nemá s mou osobou nic společného.
Navíc připomínám, že nejvyšším orgánem městského obvodu je zastupitelstvo. Pokud bude většinová vůle proti rozhodutí rady, může toto usnesení zrušit,“ doplnil starosta sedmého pardubického obvodu.
„Nechápu, proč iniciátoři petice obchází třeba rosické občany, kteří se na místě v životě nebyli podívat a nic o této zastrčené ploše neví,“ podotkl Vítězslav Čapek.
„Opozičním zastupitelem Petrem Francem jsem byl verbálně napadnut, že jsem pro dobro obyvatel vůbec nic neudělal a vše, co dělám, je špatně. Pan Franc je z Trnové, takže připomenu alespoň akce v této místní části v letošním roce. Šlo o parkovací místa u bytovek, rozšíření vozovky a rekonstrukce chodníku v ulici Jožky Jabůrkové, opravu zálivu městské hromadné dopravy u měnírny (u Kalvodů je v plánu) či doplňující dostavby v Lesoparku Jiřího Potůčka a parku U Měnírny. Ve fázi výběrového řízení je osvětlení cyklostezky od Kalvodů ke Globusu, ve fázi projektu pak zcela nový chodník od Cesy ke Kauflandu. V přípravě je též veřejné osvětlení z Nové Trnové k Cese, zadotovali jsme akce sboru dobrovolných hasičů. A to mluvím jen o Trnové. Je to málo?,“ uzavřel starosta sedmého obvodu.