Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), jenž je největším akcionářem krachující loterijní společnosti Sazka, letos utáhne kohout investic do svých skiareálů ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou.

Problémy se Sazkou však příčinou nejsou, tvrdí vedení ČSTV. Hlavním důvodem má být plánovaná výplata dividend za několik posledních let, peněz na investice ale bude jen o něco méně než doposud.

Něco jiného ovšem tvrdí ředitel areálu v Peci pod Sněžkou František Vambera.

„Nebudu si už brát žádné servítky. ČSTV neinvestuje, nedají sem ani korunu. A dividendy si akcionáři vyplácejí v plné míře, takže pak nezbývají volné peníze na běžný provoz. Už mě to nebaví, práce tady pro mě ztratila smysl,“ lamentuje Vambera.

Tak ostrý jazyk si podle svých slov může dovolit. K poslednímu dubnu odchází z funkce. V areálu ve Špindlerově Mlýně, který je pro ČSTV nejlukrativnějším sportovním centrem vůbec, je podle Vambery situace podobná.

Jak to tedy s těmi dividendami ve skutečnosti je? Byly v minulých letech vypláceny, či nikoliv? Není ČSTV pouze ochotný přiznat, že potřebuje někde sehnat peníze kvůli problémům se Sazkou? Věřitelé Sazky přihlásili pohledávky za dvě miliardy korun.

Spekulace umocnily nedávné personální rošády v představenstvech obou skiareálů, ze kterých byli odejiti kritici současného vedení ČSTV.

„Omezení investic? To se musíte zeptat akcionáře. Ale nic takového nepředpokládám,“ reagoval opatrně ředitel špindlerovského skiareálu Jiří Beran.
Jeho nadřízený, nově dosazený předseda představenstva skiareálu Libor Varhaník byl sdílnější a obavy z omezení investic potvrdil. Stejně jako generální sekretář ústředí ČSTV Jan Boháč.

Jde jen o dividendy

„Rozhodně se neuvažuje o tom, že by letos byly investice vyšší než vloni. Spíš očekáváme mírné snížení. Ale nikoliv z důvodů problémů společnosti Sazka, jako spíše kvůli nízkým dividendám, vypláceným v uplynulých šesti letech,“ tvrdí Boháč.

Stejně argumentuje i Varhaník, známý jako předseda Českého atletického svazu.

„Sazka? To je konstrukce. Tady jde o to, že ČSTV je před schválením svého rozpočtu, rozhodne se na čtvrteční valné hromadě. Vedení svazu nemá zájem na tom, aby nový rozpočet nebyl na příjmové částce naplněn, a chce ho postavit reálně. Musíte se přitom dívat jen na zdroje, na které dohlédnete, a těch není mnoho. Jedny z nich jsou právě tam, kde byly dříve uloženy,“ ospravedlňuje Varhaník plánovanou výplatu dividend.

Odmítl rovněž, že by se ve Špindlu letos nemělo nijak investovat. Například pět milionů podle něj už šlo na rozšíření červené sjezdovky, dalších několik set tisíc na nákup věcí pro lanovku. Potvrdil ovšem, že investic bude letos skutečně méně. „Finanční plán nepočítá s takovým objemem investic, s jakým představenstvo původně pracovalo,“ připustil Varhaník.

Připomněl ovšem, že „je svaté právo všech akcionářů vzít si nějaké peníze z nerozděleného zisku z minulých období“. Kvůli těmto plánovaným výplatám dividend by v případě většího objemu investic už poté byl podle Varhaníka ohrožen dostatek volně použitelných financí na běžný provoz skiareálu.

Největší v Česku

Špindlerovský skiareál si přitom nevede špatně. Přes obecný úbytek lyžařů v krkonošských střediscích během uplynulé zimy uzavřelo středisko loňský rok se ziskem 34 milionů korun, což je o sedm milionů více než předloni. V zimní sezoně zaměstnává toto největší české lyžařské centrum asi 150 lidí, disponuje pěti lanovkami a 11 vleky s hodinovou přepravní kapacitou 20 000 osob. Délka sjezdovek je 25 kilometrů, tedy nejvíce v Česku.

Ve společnosti Skiareál Špindlerův Mlýn, a.s., vlastní ČSTV přes 51 procent akcií, druhým největším akcionářem je s 35 procenty Svaz lyžařů ČR. Podobnou vlastnickou strukturu má i středisko Ski Pec, a. s. Vedle toho vlastní ČSTV také skiareál v Harrachově nebo šumavský zimní areál Zadov.

Rošády ve vedení krkonošských lyžařských areálů
Valná hromada Skiareálu Špindlerův Mlýn zvolila Libora Varhaníka, šéfa Českého atletického svazu, předsedou představenstva na konci února. V čele akciové společnosti, jejímž majoritním vlastníkem je ČSTV, nahradil předsedu tenisového svazu Iva Kaderku. Ten byl počátkem února výkonným výborem ČSTV odvolán spolu s dalším kritikem současného vedení Antonínem Léblem.

Oficiálním důvodem jejich odvolání bylo snížení počtu členů představenstva ze sedmi na pět, hovořilo se však i o špatném hospodaření s majetkem ČSTV. Roční zisk společnosti totiž za posledních pět let poklesl ze 76 na 26 milionů korun.

Předseda ČSTV Pavel Kořan už tehdy připustil, že důvodem byly i rozdílné názory na fungování ČSTV. Kaderka s Léblem se například pokusili o svolání mimořádné valné hromady ČSTV, ale byli přehlasováni. Spolu s nimi hlasovala ještě další členka výkonného výboru Jaroslava Schejbalová a následně byla odvolána z představenstva společnosti Ski Pec pod Sněžkou.

„Chceme přechodně zvýšit výtěžnost prostředků, abychom pokryli větší potřeby ČSTV na své financování. V žádném případě však tímto krokem nebude ohrožen rozvoj Skiareálu a investice do něj,“ řekl časopisu Týden předseda ČSTV Pavel Kořan.