Trh práce je zahlcen poptávkou po mladých a dravých zaměstnancích do dynamického týmu.
Stalo se již běžnou praxí, že uchazeči o práci starší padesáti let jsou v těchto případech již předem diskvalifikováni. Mnozí z nich tak ztrácejí motivaci a postupně rezignují.

Mohou řídit vlastní fiktivní firmu

Na tuto situaci reaguje kurz Firma nanečisto, ve kterém si účastníci starší padesáti let ve čtrnácti lekcích v budově Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice mohou vyzkoušet všechny dovednosti potřebné k založení podnikání. První lekce se uskutečnila v sobotu 16. listopadu.

„Není rozhodující, jestli uchazeč je či není evidován na úřadu práce a ani není nutné, aby byl bez práce. Přihlásit se může, i když je zaměstnán a o podnikání uvažuje," vysvětlila Eliška Svobodová z Institutu rozvoje evropských regionů, který kurzy společně s pražskou Vysokou školou finanční a správní pořádají.

V kurzu si účastníci založí vlastní fiktivní firmu a vedou ji jako reálnou.  Vyzkouší si tak na ní základní prvky podnikání jako tvorbu podnikatelského záměru, založení živnosti, vedení účetnictví, nákup a prodej zboží, propagaci a spoustu dalších. Vše nanečisto a tudíž bez rizika.

„Vycházíme z předpokladu, že lidé nad padesát let toho hodně umí a mají stále zájem o svůj osobní růst. Nemají třeba už takovou kondici jako před dvaceti lety, ale zase mají zkušenosti. Chceme, aby účastníci získali přehled, kam se zatím pohnul trh a legislativa," sdělil koordinátor projektu Václav Franc z Institutu rozvoje evropských regionů.

Vzdělání, které má dnes budoucnost

Ten projekt Firma nanečisto vnímá především jako typ dalšího vzdělávání, které má v současné společnosti velkou budoucnost.
„Já osobně vidím hlavní přínos projektu v nalézání a popsání způsobů, jak realisticky vidět a konstruktivně řešit společenský neduh, jakým je vylučování lidí nad padesát let z aktivní společnosti," popsal důvody Václav Franc.