V druhém čtvrtletí přijelo do Pardubického kraje o 6,6 procenta méně turistů než ve srovnatelném loňském období. S 74.635 hosty je kraj poslední v zemi. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Procento návštěv ze zahraničí je vyšší

Znatelně, téměř o osm procent, se snížil počet domácích návštěvníků, jichž do regionu od letošního dubna do konce června přijelo 62.947. Naopak o 1,4 procenta vzrostl počet turistů ze zahraničí, který dosáhl 11.688. Ještě markantnější byl propad u počtu přenocování. U tuzemských turistů se snížil o 10 procent na 171.272, u zahraničních zůstal na loňské úrovni.

Celkově se počet noclehů snížil téměř o 9 procent.

Při srovnání letošního a loňského prvního pololetí turistický ruch v Pardubickém kraji mírně ožil, přesto však ubylo ubytovaných. Celkový počet návštěvníků se zvýšil o dvě procenta, hlavně zásluhou zahraničních hostů, počet přenocování naopak o 2,3 procenta poklesl.

Podle krajského radního pro cestovní ruch Miroslava Stejskala (ČSSD) se pokles v dubnu až červnu dal očekávat. „Kraj je zaměřený spíše na zimní turistiku, v prvním čtvrtletí byl proto nárůst turistů o 15 procent. Předpokládám, že skóre nám vylepší třetí čtvrtletí, protože jsou už v provozu některé aktivity, které umožní zimní střediska využívat celoročně,“ řekl Miroslav Stejskal.

Nejdůležitejší jsou Slováci a Poláci

Příliv cizinců je podle Stejskala ovlivněn tím, že si zahraniční hosté hledají jiné destinace než rizikové arabské země, větším zájmem Rusů, kteří po Praze a Karlových Varech vyhledávají i jiná místa v Česku, a zvláště turisty z Polska a Slovenska, pro něž není region vzdálený.

„Musíme proto vydávat víc propagačních materiálů v polštině a usnadnit také dopravu do kraje. Poláci a Slováci jsou pro nás asi nejzajímavější klientela,“ poznamenal Miroslav Stejskal.

V České republice se v druhém čtvrtletí počet hostů zvýšil o 8,9 procenta. Jen o desetinu procentního bodu méně činil nárůst za první pololetí. Propad za čtvrtletí zaznamenal kromě Pardubického jen Liberecký kraj. Celostátně o 7,2 procenta, respektive 6,9 procenta, vzrostl počet přenocování za pololetí.

(veh, čtk)