„Nechte nás v klidu pracovat, když už nechcete nebo neumíte pomoci,” vyzývá kritiky ředitel Dostihového spolku (DS) Pardubice Petr Buchal.
K těmto slovům ho vyprovokovala nedávná kritika z úst bývalého předsedy představenstva DS Miroslava Petráně.

„Mediální hrátky nám ubírají čas na stabilizaci. Přitom se snažíme, aby naše hospodaření bylo co nejvíce transparentní,” podotkl Buchal.
Zástupce DS nadzvedla především četná obvinění z neúmyslného poškození dráhy a následného zveličení celé události slovy o sabotáži Velké pardubické. Podle Buchala je ale zřejmé, že poškození dráhy bylo úmyslné, což prý dokazuje také zjištěné násilné vniknutí do areálu závodiště.
Odpověď má současné vedení i na problematiku obsazení jednotlivých dostihů sponzory.

„Bylo odběhnuto 85 dostihů, z toho zhruba 13 bylo placeno z příjmů DS z reklamy nebo prodeje lóží. Nesnažíme se zakrývat skutečnost, že se nepodaří každý dostih beze zbytku prodat. Pokud ale porovnáme výsledky posledních dvou let, tak v roce 2011 se nám podařilo zvýšit příjmy od sponzorů o 580 tisíc korun. Odměny vítězům, trenérům a majitelům se pak zvýšily o 400 tisíc korun,” konstatoval Buchal.

„Navíc neobsazené dostihy mohly mít sponzora, který nechtěl být přímo jmenován, ale přispěl DS jinak než přímým sponzoringem nějakého dostihu. Kvůli obchodnímu tajemství ovšem nemůžeme být konkrétní,” vysvětlil předseda představenstva DS Jan Němec.

Dostihový spolek bude mít prý v tomto roce vyrovnané účetnictví, příští rok by chtěl být i v mírném plusu. Pomalu už se začíná vyjednávat s obchodními partnery na příští sezonu.

„Uzavřené jsou zatím jen ty dlouhodobější smlouvy. Ty krátkodobé začneme uzavírat, až bude známa termínová listina,” řekl obchodní náměstek DS Jiří Jarolím.
Termínová listina by měla být jasná do konce listopadu. Již teď je ale téměř jisté, že Velká pardubická bude netradičně již v prvním říjnovém týdnu, tedy v neděli 7. října. Vedení DS tak zvoleným termínem ustoupí Zlaté přilbě, která má problémy s určením termínu konání plochodrážního závodu.

Lukáš Dubský