Letošní 40. ročník zahrnoval padesát sedm turnajů, které se hrály v kasinu Rio Las Vegas. Ve freeroll kvalifikacích získalo balíček na vstup do WSPO i dvanáct Čechů a tři Slováci. Mezi Čechy figurovali i dva rodáci ze Svitav, shodou okolností kamarádi a sousedé z jednoho vchodu, Radek Chvála a Jan Pavliš. Radek Chvála se dostal přímo do hlavního turnaje, ve kterém soutěžilo 6494 hráčů, Jan Pavliš bojoval v turnaji WSOP č. 51 v konkurenci 2781 hráčů.

Chvála na penězích

Radek Chvála byl jediným českým zástupcem v hlavním turnaji, ve kterém se prize pool vyšplhal na 61.043.600 USD, tedy v přepočtu na více než miliardu korun. Přesně 1. 130. 000.000 korun! Vypláceno bylo prvních 648 hráčů z celkových 6494 účastníků. Šestadvacetiletý Radek Chvála se umístil na 473. místě a za svůj výkon si odnesl odměnu ve výši 25.027 USD ( 465.000 Kč). Zároveň se stal teprve druhým Čechem v historii , který skončil v hlavním turnaji WSOP na placené pozici.

Jak jste se k pokeru dostal?
Datoval bych to zhruba do roku 2006. Jednou jsem se stavil za kamarádem, který zrovna hrál poker online a koukal mu chvíli přes rameno. Zaujalo mě to a začal jsem taky sám hrát. Zpočátku nijak intenzivně, především freeroly a Pokerligu. Až po čase, když už jsem se cítil jistěji v kramflecích, vložil jsem si peníze na účet.

Jak často hrajete?
Průměrně tak tři, čtyři hodiny denně. O víkendu, když je čas, tak o něco víc.

Hrajete i naživo ?
Naživo moc ne. Odehrál jsem asi dvacet živých turnajů, většinou s kamarády ve Svitavách. Několikrát jsem byl v Brně, ale to byly turnaje maximálně do dvaceti lidí. Na ničem větším jsem zatím nikdy nebyl.

Jak probíhaly kvalifikace na turnaj WSOP ?
Hrál jsem pravidelně každý měsíc na Paradis a letos v dubnu to vyšlo. Navíc můj kamarád Honza Pavliš vyhrál ten samý měsíc balíček na podobný turnaj WSOP č.51, kde se umístil také na penězích.

A vaše dojmy z Las Vegas?
Ze začátku jsem byl vyjukaný, asi jako každý. Všude samé luxusní hotely, kasina, obchody. Je rozhodně na co koukat. Ze všeho nejvíce se mi asi líbila fontána před Bellagiem.

Popíšete průběh turnaje?
Na úvod byla samozřejmě velká nervozita, ale jakmile jsem sednul ke stolu, přestal jsem vnímat okolí a soustředil se jen na hru a na soupeře. První den nebylo potřeba spěchat, snažil jsem se využít chvíle, kdy jsem měl soupeře na pozici. Docela se mi vedlo, ze startovního stacku 30. 000, jsem udělal 62. 500.
Po druhém dni už to bylo 173.000, přičemž průměr byl 90.000. Říkal jsem si, že když se povede třetí den, nebudu už mít daleko na placené pozice. Ale bylo přede mnou deset hodin čisté hry, to se člověk může namotat do čehokoli.

Takže jak to šlo?
Ze začátku hrozně. Na úvod jsem prohrál několik partií a spadl o 100.000 dolů. Po přestávce se mi ale povedlo zabodovat a byl jsem opět na koni. Na konci třetího hracího dne jsem měl 290.000 při průměru 240.000.

Čtvrtý den byl tedy rozhodující?
Ano, zbývalo 809 hráčů, prvních 648 míst bylo placených. A já začal úplně nejhůře za celou dobu turnaje. Do čeho jsem se pustil, to jsem prohrál. Za první hodinu jsem spadl snad o 150.000. Bylo zvláštní, že jsem se přesto nebál, nějak jsem cítil, že to vyjde. V této fázi hry by bylo nejhorší, kdyby mi přišla esa. Normálně bych je zahodil, opravdu. Dorazil mi pár Jacků, s těmi jsem se zdaboval a bylo to. Dostal jsem se na peníze a hlavní turnaj dokončil na 473. místě. Odměna činila 25.027 USD.

Jaký to byl pocit?
Super! Přišlo mi hrozně moc blahopřejných sms, spousta lidí mi v průběhu turnaje držela palce a fandila. Všem díky. Pomohlo mi to.

Po takovém úspěchu, na co jste se nejvíc těšil do Čech?
,, Na točené pivo,“ odpovídá na závěr s úsměvem hráč.

Úspěšný Jan Pavliš

Dalším ,,dobyvatelem“ Las Vegas ze Svitav byl osmadvacetiletý Jan Pavliš. Ten se zúčastnil turnaje WSOP č.51 a v konkurenci 2 781 hráčů také dosáhl na placené pozice. Turnaj dokončil na 180. místě a za svůj výkon si odnesl prize money 3.036 USD (55 000 Kč) a stal se teprve pátým Čechem, který se dostal na tomto turnaji na placené pozice.

Jak jste se k pokeru dostal?
Poker jsem začal hrát v roce 2006. Viděl jsem v televizi záznam z nějakého zahraničního turnaje a hned druhý den jsem začal hrát na online Paradise. Pravidla jsem znal, dále už jsem sbíral zkušenosti hlavně hrou.

Jaký je podle vás poměr dovednosti a štěstí v pokeru?
Myslím, že ze sedmdesáti procent jde o umění hry a těch třicet je o štěstí. I když bez toho to nejde nikde.

Jak probíhala vaše kvalifikace na turnaj?
Měl jsem nahrané nějaké FPP body, tak jsem to na WSOP zkusil. V kvalifikaci jsem skončil na pátém místě z devíti set hráčů, ale balíček brali pouze první čtyři. To mě, slušně řečeno, hodně naštvalo. Ale jeden z hráčů umístěných přede mnou nemohl do Vegas jet a jeho balíček jsem získal já. Když přišla sms, že jedu, nevěřil jsem tomu. Myslel jsem si, že si ze mě střílejí známí, ale pak už mi to oznámili oficiální cestou a bylo to jasné. Navíc můj nejlepší přítel a soused ze vchodu Radek Chvála získal balíček také, navíc do hlavního turnaje, což už je skoro neuvěřitelné.

Jaké byly vaše dojmy z WSOP ?
Nejsem žádný velký hráč, takhle velkého turnaje jsem se nikdy nezúčastnil, takže začátek byl takový divočejší. Byl jsem dost vyjukaný, ale pak to ze mě spadlo a dostal se v pohodě do hry. Ve druhém levelu mi přišla esa a zdaboval jsem. Ve čtvrtém jsem zkusil blaf. Byl to risk, srdce mi bušilo až v krku, říkal jsem si, že to na mě musí být vidět, ale asi nebylo, protože to vyšlo. První den se hrálo čtrnáct hodin, bylo to hodně psychicky náročné, ale získal jsem 27.000.

Do druhého dne postoupilo 357 hráčů, vypláceno bylo 297 pozic, věřil jste si?
Byly to pěkné nervy, ale hráči druhý den vypadávali hodně rychle a já si začal věřit. Dopadlo to dobře.

Poslední partii jste odehrál proti Men ,, Master“ Nguyenovi, jaké to bylo?
Já vůbec nevěděl, že proti mě sedí taková persona, a tak jsem ho bral jako normálního protihráče. Až večer mi psal kamarád, že se mnou u stolu sedí Nguyen a že má šest náramků = vítězství. No, to už bylo ale na nějaký strach pozdě (úsměv).

Jak hodnotíte svůj úspěch?
Víc než peníze je pro mě důležitější samotné umístění na turnaji WSOP. Peníze utratím, ale tu pozici respektive samotnou účast na takovém turnaji, tu mi už nikdo nevezme.

A co Las Vegas?
První dojmy jsou ohromné. Všechny ty kasina, luxusní hotely a obchody, to se jen tak nevidí. Je fakt, že po týdnu toho gamblu a blikání bylo dost. Je to ale samozřejmě zážitek na celý život.

Plánujete oslavu?
Ve Svitavách určitě něco proběhne. Vzhledem k tomu, že budu co nevidět otcem, možná to spláchneme naráz.

Mění se po tomto úspěchu váš vztah k pokeru?
Určitě ne, poker pro mě zůstane i nadále pouze koníčkem. Je to časově hrozně náročná hra, do budoucna pro mne bude prioritou rodina. Samozřejmě, kdyby se náhodou zase naskytla podobná příležitost jako letos, asi bych nepohrdnul.

(mo, ruk)