Nadnárodní společnost, která je druhým největším průmyslovým výrobcem v České republice, nedávno dokončila přechod z výroby levnějších zařízení na výrobky s větší přidanou hodnotou a lepší marží.

Podle šéfa společnosti Jima Changa firma již například nedělá set top boxy, ale začala vyrábět velké počítačové servery. „Nepotřebujeme sice tolik lidí do výroby jako dříve, ale o to více zaměstnáváme techniků a inženýrů,” řekl Chang.

V České republice se se změnou portfolia už nevyrábí nic pro Apple. Přitom na této top značce firma v Pardubicích v roce 2000 začínala. Společnost v minulých letech naopak uzavřela svůj podnik v Irsku a ze Skotska přesunula do Kutné Hory výrobu serverů pro Hewlett-Packard.

Nyní ve Foxconnu pracuje celkově přes sedm tisíc lidí, ale většina jsou agenturní zaměstnanci. Podíl Čechů na pracovnících činí přes 50 procent. Podle výroční zprávy za rok 2010 měla firma v obou závodech 3600 zaměstnanců s průměrnou mzdou téměř 22 tisíc korun.

Na agenturní zaměstnance firma loni vynaložila tři čtvrtě miliardy korun.

Foxconn loni v Česku vykázal tržby přes 100 miliard korun, meziročně je zvýšil téměř o 30 miliard korun.

Letos firma podle Changa čeká ještě lepší výsledek, i díky oslabující koruně zejména vůči dolaru. Firma totiž obchoduje prakticky jen v dolarech. Společnost loni v Česku vydělala zhruba čtvrt miliardy korun, podle Changa jsou takové nízké marže v oboru běžné. Firma vyrábí pro desítky různých značek, vlastní značku neplánuje.

Manažer Jim Chang má na starosti v rámci celého Foxconnu patřícího pod tchajwanského výrobce elektroniky Hon Hai na starosti i zcela nový byznys, a to recyklaci elektroodpadu. Firma s ním chce začít nejprve v Evropě, kde už částečně funguje, pak ho chce přesunout hlavně do Číny a dalších zemí. Jeden ze závodů na zpracování elektroodpadu by prý mohl být právě v Česku.

(saf, čtk)