Královéhradecký a Pardubický kraj se při pohledu na tato číslo pohybuje pod republikovým průměrem.

V Pardubickém kraji byla k poslednímu dni května nezaměstnanost 7,5 a v Královéhradeckém dokonce 7,1 procenta. Nicméně při bližším pohledu na statistiky je zřejmé, že čísla jsou složena ze dvou zcela rozdílných výpočtů, tedy z nezaměstnanosti v jednotlivých regionech obou krajů. Zatímco nejméně nezaměstnaných hlásí v Královéhradeckém kraji Rychnovsko 5,5 procenta a v Pardubickém krajské město s jenom čtyřmi desetinami horším procentem, tak na opačné straně spektra jsou regiony, které mají takřka dvojnásobně více nezaměstnaných.

Například Trutnov hlásil na konci května 9,5 procenta lidí bez práce a Svitavsko 9,8 procenta.

Když pšenka nekvete

Na Svitavsku jsou problémy s nezaměstnaností dlouhodobé. Například v roce 2010 bylo v okolí Moravské Třebové nezaměstnaných asi 17 procent lidí schopných pracovat, na Svitavsku činila míra nezaměstnanosti téměř patnáct procent. Podle statistiků je to způsobeno nejen nedostatkem pracovních míst, ale také velkým podílem sezonních prací, například v zemědělství, stavebnictví nebo lesnictví.

Naopak nejnižší nezaměstnanost v Pardubickém kraji byla ke konci loňského roku v okolí měst Pardubice a Holice.

V krajském městě je řada pracovních příležitostí a lidé z Holic jsou v dojezdové vzdálenosti.

Míra nezaměstnanosti ve správních obvodech těchto měst se pohybovala okolo šesti procent. Nízká míra nezaměstnanosti je také v Přelouči, Poličce nebo v Žamberku. Firmy v kraji mají největší zájem o absolventy zemědělských a polygrafických oborů. Naopak nejmenší zájem je o absolventy v oborech zpracování dřeva, gastronomie a stavebnictví.

O prázdninách bude hůř

Podle ředitele hradeckého úřadu práce Martina Horáka se v následujících měsících situace na poli nezaměstnanosti o něco zhorší. „Ještě před prázdninami by mohla míra nezaměstnanosti o něco klesnout, ale s příchodem července může opět narůst," řekl Horák. Dodal, že na vině mohou být například smlouvy, které mnohým lidem končí v polovině roku. „Já odhaduji, že se bude procentuálně jednat o jednu až dvě desetiny nárůstu," dodal ředitel.

Nikde v regionu naštěstí není taková nezaměstnanost jako na Mostecku, kde je bez práce takřka 16 procent lidí.