VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospodářská komora: Spolupráce s městem Pardubice se daří

Pardubice - Každého čtvrt roku se setkávají zástupci pardubické Oblastní rady Krajské hospodářské komory Pardubického kraje (KHK PK) se samosprávou města Pardubice.

22.12.2015
SDÍLEJ:

PARDUBICE v říjnu navštívil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (na snímku druhý zleva), který se setkal i s vedením krajského města.Foto: Archiv kraje

Právě s místní radnicí komora na jaře letošního roku podepsala Memorandum o spolupráci. Cílem bylo navázání lepších vztahů s podnikateli a odborníky, kteří mohou aktivně pomoci rozvoji Pardubic. Po více než šesti měsících to vypadá, že memorandum se daří naplňovat.

Odborné rady

Alespoň na tom se obě strany shodly při posledním vzájemném setkání. „Naším dlouhodobým cílem je navázání lepších vztahů s těmi, kteří mohou aktivně pomoci rozvoji Pardubic svými odbornými radami a praktickými zkušenostmi. Podpis Memoranda o spolupráci samosprávy města Pardubic a Oblastní rady KHK PK proto považuji za důležitý a zároveň samozřejmý moment, který je logickým vyústěním snahy obou stran o co nejefektivnější plánování i přípravu městských projektů. Právě praxe podnikatelů je při zvelebování města velmi zásadní," vysvětlil účel memoranda primátor města Martin Charvát.

Teď je pozitivně hodnocena dosavadní spolupráce komory a města například při aktualizaci městského zadávacího řádu veřejných zakázek. Tento materiál projednala městská rada na počátku listopadu, zastupitelstvo se jím zabývalo 17. prosince. Hospodářská komora považuje přímé oslovování regionálních firem za bezpečnější než formou otevřených výzev. Komora i město se shodují také v otázce nového zákona o veřejných zakázkách, který by neměl snížit finanční limity jednotlivých druhů veřejných zakázek.

Pravidelně se na společných setkáních hovoří také o územním plánování a projektových záměrech v ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Patří sem třeba Pardubické inovační centrum, Inteligentní dopravní systém či Pardubické přednádraží.

ITI je jakýmsi investičním plánem, který vychází z rozvojové strategie území a umožňuje sdružovat finanční prostředky napříč jednotlivými evropskými operačními programy. Hradecko-pardubická aglomerace by v následujících letech mohla získat až 6 miliard korun.

Zásadní dokument

„Jsem rád, že Hradecko-pardubická aglomerace je díky schválení Strategie první ze sedmi ITI v České republice, které se podařilo tento zásadní dokument dokončit. Město Pardubice bylo zároveň určeno jako nositel ITI a bude zodpovědné za koordinaci projektů v naší aglomeraci," prohlásil Martin Charvát.

Na přípravě Strategie se pracovalo dva roky a byli k tomu vždy přizváni všichni důležití partneři v regionu. Vznikly pracovní skupiny, ve kterých jsou zástupci hospodářské komory aktivními členy. „Dojde k aktualizaci složení pracovních skupin, i nadále se počítá s aktivním zapojením odborníků," dodal náměstek primátora Jan Řehounek.

Hospodářská komora se také podpisem memoranda zavázala ke spolupráci se Svazem měst a obcí ČR, jehož místopředsedou je pardubický primátor Martin Charvát. Memorandum bylo podepsáno na nedávné konferenci Svazu měst a obcí.

Za Hospodářskou komoru ČR svůj podpis připojil její prezident Vladimír Dlouhý, který v říjnu navštívil i Pardubice. S představiteli města a KHK řešil mimo jiné startovací projekty pro začínající podnikatele nebo zakázky malého rozsahu.

„Hlavní problém při zadávání zakázek malého charakteru spočívá v nedokonalé legislativě. Často vyhrávají firmy s nižší cenovou nabídkou, jejichž práce ale neodpovídá kvalitě. Proto komora apeluje na zákonodárce, aby zákon upravili tak, že nebude zohledňovat cenu na prvním místě a bude se zabývat také kvalitou odvedené práce," řekl předseda představenstva KHK PK Jiří Doležal, který ocenil i snahu města Pardubice nebát se oslovovat místní firmy a pokusit se najít kompromis mezi cenou a kvalitou práce.

Nový terminál

Obdobný problém, i když v mnohem větším měřítku, teď řeší akcionáři i kolem společnosti East Bohemian Airport, respektive kolem výstavby nového terminálu, na který bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele.

„V tuto chvíli nás zajímá nejen výstavba terminálu, který pomůže letišti v Pardubicích znovu vstát, ale i budoucnost letiště. Ta je řešena ve Strategickém plánu rozvoje letiště," připomněl Jiří Doležal. A přidal také informaci, že k udržení pardubického letiště přispěla i Krajská hospodářská komora Pardubického kraje při jednáních u kulatého stolu letos v létě.

KHK PK navíc plně podporuje cíle memoranda, které podepsala Vláda ČR se společností Foxconn. Firma by chtěla v okolí svého pardubického areálu investovat do projektu Smart City více než jednu miliardu korun. K memorandu se připojilo také město Pardubice a Pardubický kraj. Podobný projekt by mohl být realizován například i v Semtín Zone.

Konkrétní úkoly

Kromě již realizované spolupráce řeší komora a město Pardubice konkrétní úkoly do budoucna. Ředitelka Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Eva Malinová doporučila, aby obě strany vytipovaly prioritní okruhy spolupráce pro rok 2016.

„Krajská hospodářská komora Pardubického kraje chce být i nadále důvěryhodným partnerem samosprávy města a trvale nabízí pomoc," uvedla ředitelka Eva Malinová a dodala, že KHK PK chce rozvíjet spolupráci nejen s městem Pardubice, ale i s Pardubickým krajem.

Autor: Redakce

22.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Potopa na úřadu UMO2 v Pardubicích.
5

Voda v Pardubicích vytopila radnici "na dvojce"

Rosice: Nováčkovský elán střídali penaltoví čarostřelci

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Okysličení. Nováček, který vede soutěž bez jediné prohry v základní hrací době. TJ Sokol Rosice se vrátil po dvou letech vrátil do krajských soutěží. A na podzim si v I. B třídě počínal jako v loňské sezoně v okresním přeboru. Trenér JIŘÍ TESAŘ měl trochu ulehčenou práci, protože jeho svěřenci se na restart velmi těšili. To se odrazilo v nástupu. Pak už „jen“ stačilo udržovat oheň…

Autobusové nádraží bude muset změnit své místo

Pardubice – Krajské město pravděpodobně přijde o autobusové nádraží dříve, než se čekalo. Nový majitel pozemků má připraven rozvojový plán, který s autobusovým nádražím nepočítá.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Adventní měsíc pod děravými koši je ve znamení aprílového počasí

Pardubice – Je za námi druhý adventní víkend, ale na basketbalové palubovky jakoby se vrátil apríl. Výsledky totiž vypadají jako střídání slunce a deště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT