Novela protikuřáckého zákona začala včera platit. Příznivci úplného zákazu kouření v restauracích tím ale prohráli.
Majitelé hospod musí umístit ke vchodu viditelné označení, zda je jejich zařízení kuřácké, nekuřácké, nebo smíšené. Jestli si tam člověk může zapálit cigaretu, rozhodnou oni sami.

Žádná změna

„Pro naši restauraci to prakticky není žádná změna. Už dříve jsme byli smíšená hospoda. Prostory pro kuřáky a nekuřáky máme stavebně oddělené, jak to nařizuje zákon. Nekuřácký je sklep,“ uvedl provozní v Pizzerii U Dušičků Petr Just.

Stejně tak se nic podstatného nemění v drtivé většině pardubických restaurací. Na dveřích pouze přibude informační cedulka.
„Nový zákon pro nás neznamená nic podstatného. Máme kuřácké i nekuřácké prostory. Jen přidáme označení,“ potvrdil majitel restaurace Krakra Václav Reindl.
„Úplný zákaz kouření bych do hospod nezaváděl. Musím myslet jako obchodník. Jelikož mám dobré zákazníky kuřáky, chci jim vyhovět,“ dodal Václav Reindl.

Označení musí být ve vnitřních prostorách, zahrádek se to netýká. Značky i dodržování zákazu kouření budou kontrolovat pracovníci obecních úřadů, orgánů ochrany veřejného zdraví a policisté.
Za porušení deklarovaného zákazu kouření mohou uložit pokutu deset tisíc korun. Pokud restauracím bude chybět označení, přijdou o pět tisíc korun.

Mírný zákon

Kritici novely zákona namítají, že je příliš mírný. V této podobě v podstatě nic neřeší. Vyhrála tak tabáková lobby.
„Náš parlament se opět předvedl, že neumí udělat žádné rázné rozhodnutí. Nechápu, proč nejsou hospody úplně nekuřácké. Ve Velké Británii to funguje. Když si chce člověk zapálit cigaretu, musí jít ven. Hospody jsou tomu přizpůsobené, mají servírovací okénka, takže člověk může stát venku a přitom mluví s těmi vevnitř,“ tvrdí nekuřák Jaroslav Slavíček.

„Navíc člověk, který tam pracuje a nekouří, je nucen ničit si zdraví pasivním kouřením. To není fér,“ dodal Slavíček.
Model zákazu kouření, který funguje v řadě evropských zemí, nově od července platí také v Řecku. Podle studie klesl od zákazu ve Francii a Itálii počet infarktů o patnáct procent.

„Naše restaurace je rozdělená na kuřácké a nekuřácké části, takže přijít může každý. Ačkoliv jsem ale kuřák, tak bych kouření v restauracích zakázal. Lidi můžou chodit ven,“ řekl Viktor Šušlík, majitel restaurace Velvet.

Argument, že zákaz kouření by mohl být pro restaurace i likvidační, vyvrátil například majitel nekuřácké kavárny Marek Bajer.
„Zákazníků máme dost. Na nemožnost kouření si lidi stěžují jen velmi minimálně. Navíc teď v létě si můžou cigaretu zapálit venku na zahrádce,“ sdělil Marek Bajer.

Podle některých restauratérů podniky sami do několika let najedou na moderní nekuřácký provoz.
„V Pardubicích restaurace pro rodiče s dětmi a obecně nekuřácké restaurace chybí,“ myslí si starostka prvního městského odvodu Hana Tomanová.

Zastávky MHD

Zákon nově upravuje také kouření na zastávkách hromadné dopravy. Kouřit se nemůže jen v zastřešených částech zastávek. Kdo zákaz poruší, zaplatí na pokutě jeden tisíc korun.

Úředníci obcí také mohou zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích, v budovách a na akcích určených dětem a mládeži.
Novela se věnuje i dalším návykovým látkám. Krajům uvolňuje podmínky, za nichž provozují záchytné stanice. Na jejich provozování si mohou nasmlouvat někoho dalšího, který se může i finančně podílet.
Současně se ruší povinnost dojezdové vzdálenosti pětačtyřicet minut a omezení týkající se personálního a technického vybavení záchytné stanice.

PAVLA SVÍTKOVÁ