„Přesto, že má kraj v posledních letech až o miliardu korun nižší výnos z daní, jeho investice do této kulturní památky se nezmenšují, spíše naopak,“ řekla krajská mluvčí Magdalena Navrátilová.

Členové spolku se seznámili se třemi investičními záměry, z nich jeden je financován z Regionálního operačního programu, na další jsou už schválené prostředky z ministerstva kultury, které dofinancuje kraj s městem, a na závěrečnou část rekonstrukcí se budou hledat prostředky v norských fondech. Výzva na tuto oblast má být vyhlášena na začátku příštího roku.

Investice na zámku podporují jeho kulturní využití, zlepšení pracovních podmínek pro zde umístěné kulturní instituce, základní návštěv〜nické služby a maximální zpřístupnění nejkrásnějších prostor zámku.

„Všech jednání při přípravě projektu se účastnili zástupci muzea i galerie a mají možnost uplatnit své připomínky,“ uvedla mluvčí kraje.
Po celkové rekonstrukci by se měla zvětšit výstavní plocha pro muzeum a galerii o 900 metrů čtverečných.

Zámecká kavárna je projektována na nádvoří pro 43 lidí s možností rozšířit kapacitu ve vedlejším sále v případě konání konferencí, svateb nebo větších zájezdů.

„Výstavy velkých exponátů muzea by se pak do budoucna mohly příležitostně konat po dohodě s Východočeskou galerií v jejích přízemních prostorách,“ informovala náš Deník mluvčí Pardubického kraje.