„Cesta, kterou chce zvolit město Pardubice, je velmi nestandardní. Obvyklé je vypsat urbanistickou soutěž, přičemž vybraný zpracovatel poté na územním plánu spolupracuje s městem. Takový postup přinese městu nové myšlenky. V Pardubicích se ale plánuje postupovat při výběrovém řízení přesně obráceně. Město zpracovalo analýzy a urbanisté, kteří se do soutěže přihlásí, budou vlastně jen naplňovat koncepci radnice,“ prohlásil urbanista, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle něj by měla soutěž naplňovat minimálně dvě kritéria – měla by být anonymní a komise by měla být složená z odborníků.
„Je zde velké nebezpečí, že bude soutěž někomu ušita na míru, zvlášť jestli se jí zúčastní jen místní urbanistické týmy,“ myslí si odborník.

„Komise by měla být složená půl na půl z odborníků a politiků. A co se týče anonymity, tak tam lze nalézt mnoho důvodů pro i proti. Chceme předejít dohadům, ale zase bychom rádi znali reference jednotlivých soutěžících. Těch náhledů, jak mají vypadat kritéria takové soutěže, je každopádně víc,“ uvedl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Nový územní plán musí být hotový do konce roku 2015. Podle Martina Bílka by tento termín měl být dodržen.
„Je to reálný termín. Samozřejmě nemůžeme ovlivnit, jestli se někdo bude odvolávat k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Ten nemá žádné termíny, do kdy musí rozhodnout,“ konstatoval Martin Bílek.

(dub)