Většině kin ve velkých městech v Pardubickém kraji loni vzrostla ve srovnání s rokem 2009 návštěvnost.

Výjimkou je multikino Cinestar Pardubice, které doplácí na přítomnost druhého multiplexu ve městě provozovanému společností Cinema City.

Důvod? Obchody a parkování? Možná

V souboji dvou multikin v Pardubicích vyhrává společnost Cinema City, která meziročně zvýšila návštěvnost o osmatřicet procent. Dříve vedoucí Cinestar se o čtrnáct procent propadl. S průměrnou návštěvnosti sedmnáct diváků na představení však oba multiplexy zůstávají na nejnižších příčkách v kraji.

„Když se s přítelem rozhodujeme, kam vyrazíme v Pardubicích do kina, vybíráme podle časů promítaných filmů. Nabídka je v obou kinech téměř totožná, ale začátky projekce se liší. Většinou chodíme do Cinestaru, ale je pravda, že převážná část mých přátel chodí do Cinema City. Asi hlavně proto, že před kinem vyrazí do obchodů a také se jim v AFI Paláci lépe parkuje,“ uvedla studentka Hana Králová.

Zhruba o čtvrtinu diváků méně přišlo také na projekce ve Svitavách, i když minulý rok ve městě během prázdnin opět po 16 letech promítalo letní kino.

„Vzhledem k poklesu diváků a dlouhodobé statistice, která ukázala, ve kterých dnech kino navštěvuje nejméně diváků, jsme od září omezili hrací dny na úterý až sobotu,“ uvedl ředitel Střediska kulturních služeb města Svitavy Petr Mohr.

Vyšší počty diváků zaznamenaly loni také kina v Chrudimi, Litomyšli, Chocni, Lanškrouně a Ústí nad Orlicí. Posledně jmenované má s 65 diváky na představení nejvyšší průměrnou návštěvnost.

V absolutní návštěvnosti kromě multikin bylo nejúspěšnější kino v Lanškrouně s 14 441 diváky.

(msu, čtk)