Sběrné dvory nabízejí pro mnohé z nás možnost, jak dobře zpeněžit staré věci, které nám zabírají místo. I přes četné kontroly policie nebo obchodní inspekce jsou dvory velmi vyhledávány zloději, kteří zde zpeněží cokoliv. A vydělávají tak velké peníze.
Například v Kovošrotu Vokšice vykupují železo a barevné kovy.
„Nejčastěji k nám lidé vozí kabely, hliník z motorů, železo nebo šrot, “ řekla pracovnice Helena Zajíčková. Cena barevných kovů se mění, ale přesto nejvíce dostanete za měď. „Kontroly u nás probíhají, proto se vše vykupuje s občanským průkazem,“ dodala Zajíčková.
Ani předložení občanského průkazu zloděje barevných kovů neodradí, protože jde o dobrý kšeft. „Sbíráme všechny barevné kovy, hliník, měď, nerez a třeba nikl, za který dostaneme až 250 korun za kilo,“ řekl člověk, který z pochopitelných důvodů nechtěl být jmenován.
„Sháníme je všude, na skládkách, z aut nebo opuštěných objektů. Pokud se nás ve sběrně zeptají, kde jsme to vzali, něco si vymyslíme a je to v pohodě. Navíc si touto cestou můžeme přijít někdy na dva tisíce, jindy třeba na deset tisíc. Záleží na sběrnách, protože stále mění ceny,“ dodal.
Společnost Břemus sídlící v Novém Bydžově vykupuje kovový šrot, barevné kovy, autovraky, zkrátka všechno. „Nejvíce lidé vozí železný šrot, za který dáváme zhruba tři koruny za kilo. Samozřejmě že se ceny mění. Kontrolováni jsme dost často, taky Českou obchodní inspekcí, zda dodržujeme zákon a zapisujeme občanky,“ řekl jednatel společnosti Tomáš Bodešínský. Firma má svůj areál důkladně zabezpečený proti krádežím, například kamerovým systémem, pohybovým systémem a hlídací agenturou. Podle Bodešínského by to ani jinak nešlo.
Podle nejmenované bezpečnostní agentury pokusy o krádeže ve starých objektech jsou časté a díky pracovníkům agentur byli někteří zloději zadrženi a předáni policii.