Elektrárna Pavla Tykače žádala o výjimku, aby mohla vypouštět více rtuti a oxidů dusíku, než je limit, který bude v Evropě platit od srpna.  Oproti předchozí žádosti se v rámci výjimky snížil limit na rtuť z 25 na 23 mikrogramů na metr krychlový a limit na oxidy dusíku ze 195 na 190 mikrogramů na metr krychlový. Řádné limity navíc elektrárna bude muset splnit už do šesti let, zatímco dříve byla lhůta dána na osm let.

„Jsme jediná elektrárna v Česku a možná i v Evropě, která dostala emisní výjimku už třikrát – jednou od krajského úřadu v Pardubicích a dvakrát od krajského úřadu v Olomouci,“ sdělil generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys.

Proti rozhodnutím se vždy odvolali ekologičtí aktivisté, načež se případem začalo zabývat Ministerstvo životního prostředí, které výjimku zrušilo. S detaily rozhodnutí se elektrárna ještě seznamuje „Věříme, že úřední řízení již dostatečně prověřilo všechna pro a proti a po dvou letech a sedmi měsících dospěje ke konečnému rozhodnutí. I odpůrce našeho záměru jistě potěší, že jen za tuto dobu jsme stihli pokročit v náročné miliardové ekologizaci a vyladit emisní parametry tak, aby elektrárna zatěžovala ovzduší co nejméně,“ dodal Matys.

Divadlo Ad Hoc, rok 2020.
PROGRAM: Na zámku se budou dít věci. Nekorektní humor i herci utržení ze řetězu

Jenže odpůrci se hodlají proti udělení výjimky opět postavit a proti rozhodnutí se chtějí odvolat. „Nebyly dostatečně vypořádány všechny připomínky a námitky, kvůli kterým předchozí rozhodnutí zrušilo Ministerstvo životního prostředí. V okamžiku, kdy Česká republika řeší, jakým způsobem skoncovat s uhlím, je absurdní uhelným elektrárnám pomáhat v dalším provozu,“ upozornil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.Podle ekologických organizací by vlivem udělení výjimky do životního prostředí uniklo o 1 234 kilogramů více rtuti než v případě dodržení nových emisních limitů.