Společnost ERA z Pardubic před několika dny dokončila dodávku sledovacího systému na letiště v Baku v Ázerbájdžánu. Rozšířila územní systém, který hlídá letecký provoz nad Kaspickým mořem.
Systém umožní monitorovat nízké přelety vrtulníků nad oblastmi těžby ropy a plynu. Kvůli petrolejářského průmyslu v oblasti zhoustla letecká doprava. Smlouvu na dodávku systému ERA podepsala v roce 2011 a navázala na spolupráci v předchozím roce.
„Ekonomický rozvoj Ázerbájdžánské republiky byl tak rychlý a objem obchodu a tím i přepravy zboží a přílivu lidí do země tak překotný, že letiště v Baku bylo nuceno zakoupit nejnovější technologie pro sledování leteckého provozu, aby zabránilo riziku kolizí na ranvejích a pojezdových drahách," uvedla Lenka Stejskalová Reichová z firmy.

Systém sledování pohybu letadel a vozidel na letišti Heydar Aliyev sestává z 18 pozemních stanic a 60 automobilových majáků. Předchozí systém, který funguje v Ázerbájdžánu již čtyři roky, měl deset stanic. Systémy jsou nyní spojené. Mezinárodní letiště je nejvytíženějším na Kavkaze. Počet letů tam ze deset let stoupl třikrát.

„Letiště má totiž strategickou polohu na takzvané Hedvábné stezce – obchodní cestě, která odedávna spojuje Východ a Západ a i dnes je stále atraktivní pro přepravu zboží a nákladů," dodala Stejskalová Reichová.
Výrobce radiolokátorů a další radarové techniky je od roku 2011 členem skupiny Omnipol. Společnost dodává systémy pro civilní i armádní sektor, dodala již přes 100 systémů do 48 zemí světa.