Dohromady dostane 5 projektů, které v Pardubickém kraji uspěly, téměř 260 tisíc korun. ČSOB pětici ocenila částkou 160 tisíc Kč, veřejnost navíc přispěla sumou 99 540 Kč. V letošním jubilejním ročníku se totiž o přízeň přispěvatelů ucházel v každém regionu jeden projekt navíc. Z celkem přihlášených 367 projektů tak odborná porota vybrala v každém z 15 regionů 4 a pátý poslala do finále pomocí divoké karty veřejnost.
„Je skvělé, že i ve složité ekonomické situaci lidé podpořili prospěšné aktivity a vybrali mezi sebou rekordní částku! Veřejnost už tradičně poslala nejvíce peněz lidem s hendikepem, nemocným, dětem, mladým a rodinám. V poslední době také roste zájem o projekty zaměřené na životní prostředí, rozvoj regionů a ochranu zvířat. Mám velkou radost z toho, že stále držíme spolu a dohromady pomáháme tam, kde to má smysl,“ říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.
Místo, kde se setkávají lidi a zvířata
Zapsaný spolek Šumák spustil ekologický komunitní projekt - zahradu, kde si zvířata a lidé vzájemně pomáhají. Zahrada nabízí azyl pro 215 týraných a opuštěných zvířat a probíhá v ní i zooterapie, sociální činnost a vykonávají v ní veřejně prospěšné práce mladí za hranou zákona. „Práce v Pohádkové zahradě působí také jako sociální terapie. Ve spolupráci s Úřadem práce jsme vytvořili pracovní místa pro zdravotně postižené a nezaměstnatelné osoby,” říká Romana Vojířová ze zapsaného spolku Šumák. ČSOB na projekt přispěla 50 tisíc Kč, veřejnost vybrala 38 840 Kč.
Pomoc nejen pro děti v rozpadající se rodině
Na druhém místě skončil projekt zapsaného spolku Amalthea, který pomáhá dětem vyrovnat se s rozchodem rodičů. Organizace získala od ČSOB 40 tisíc Kč, lidé přispěli 21 050 Kč. Třetím nejúspěšnějším uchazečem je obecně prospěšná společnost Středisko rané péče v Pardubicích, která pomáhá dětem s hendikepem. Projekt dostal od ČSOB 35 tisíc Kč, veřejnost mu poslala 16 600 Kč. Čtvrtou podpořenou organizací je Křižovatka handicap centrum, která se stará o lidi s postižením. Její projekt získal od ČSOB 25 tisíc Kč a od veřejnosti 16 000 Kč. Úspěšnou pětici doplňuje Základní škola a praktická škola Svítání, která poskytuje vzdělávání dětem se zdravotním hendikepem. ČSOB ho podpořila částkou 10 000 Kč a veřejnost přidala 7050 Kč.
INFOBOX
- 15 regionů
- 75 podpořených projektů
- celková částka 4 872 269 Kč
- nejúspěšnější projekt v každém regionu dostal od ČSOB 50 000 Kč, další 4 si připsaly 40 000 Kč, 35 000 Kč a 25 000 Kč a 10 000 Kč
- program ČSOB pomáhá regionům podpořil za 10 let již více než 1400 projektů celkovou částkou přesahující 66 milionů Kč