Jde o sběratelské kousky, buď klasické mince, se kterými se u nás nebo jinde platí nebo platilo v minulosti, nebo o nejrůznější mince a medaile pamětní, vydávané u příležitosti významných událostí a výročí nebo připomínající významné osobnosti či objevy

close Unikátní pamětní medaile oživuje úctu k patronce Českých zemí info Zdroj: cechiezdarma.cz zoom_in

V takovém případě mluvíme o numismatice. Původně jde o vědu, která se zabývá platebními prostředky, hlavně mincemi, a osvětluje vývoj a úkol peněz v dějinách.

Přeneseně se ale s tímto pojmem setkáváme právě jako s pojmenováním pro sběratelství mincí či medailí. To se může snadno stát vaším koníčkem, možností, jak začít, je spousta. A pokud se mu začnete věnovat vážněji, časem se dokonce na mincích a medailích dá i vydělat. 

Mimochodem, aby bylo jasno: Jako mince označujeme oficiální platidlo (současné nebo historické) určit země.

Poznáte je tak, že mají vyraženou nominální hodnotu. Medaile oproti tomu nejsou klasické peníze, nejde s nimi tedy platit a jejich hodnota je čistě sběratelská.

Mezi nadšenci do numismatiky jsou v poslední době oblíbené hlavně sběratelské medaile, často vydávané v limitovaných emisích nebo v celých sadách se stejným tématem.

S jejich sbíráním můžete začít snadněji, než se zdá. Pořiďte si třeba medaili s obrázkem hradu či zámku na rodinném výletě. I tyto suvenýry mohou časem získat hodnotu, když už ne finanční, pak rozhodně emoční.

Pokud vás tak zajímají třeba auta, můžete začít shánět medaile s jejich vyobrazením. Můžete si také nechat vyrobit medaili na míru - třeba k výročí svatby nebo narození potomka. Milovníci historie se zase mohou zaměřit na konkrétní období nebo třeba na historické osobnosti. 

Pokud vás zajímá právě historie naší země a českého národa a přemýšlíte o tom, že byste se sbíráním mincí či medailí začali, máte teď jedinečnou příležitost.

Nedávno totiž byla představena unikátní pamětní medaile z limitované emise s motivem patronky Českých zemí Čechie, kterou si můžete objednat online a zdarma. 

Zájemci platí jen poštovné. Jde tak o ideální začátek vaší vlastní sbírky, nebo o stylový dárek pro někoho, kdo se o české dějiny a naši zemi zajímá. 

Čechii, ochránkyni Českých zemí, doprovází na averzu medaile majestátní bílý lev. Reverz pak zdobí vyobrazení českého lva spolu s moravskou a slezskou orlicí. Symbolická nominální hodnota jeden tolar. Právě letos si totiž připomínáme pětisté výročí první ražby této slavné mince, která dala jméno třeba i současné americké měně.

Více můžete zjistit na telefonu 844 05 05 05, nebo na webu www.cechiezdarma.cz, kde si medaili z limitované emise můžete i zdarma objednat, aby se tak stala základem vaší budoucí sbírky. Zájemci hradí poštovné a balné.