Jste z Moravské Třebové a přesto jste koupil poštovnu na Sněžce. Co vás k tomu vedlo?
Do Krkonoš je to z Moravské Třebové relativně daleko, ale my tam jezdíme už mnoho let. Měl jsem v Krkonoších dokonce dva obchody ve Špindlerově Mlýně a předtím taky v Harachově. Takže vztah k horám máme i k obchodu na Sněžce. Syn je zásobuje suvenýry více než deset let. Vztah jsme si k horám vytvořili především dlouholetou prací. Také jsme v horách a pod horami bydleli, a to na Slovensku. Posledních dvacet, třicet let se pohybujeme na horách, takže nám nedělá problém být na hřebenech ani přímo na Sněžce.

Proč jste si řekli, že koupíte poštovnu? Rozhodovali jste se dlouho?
Přímo ke Sněžce vztah nemám. Chodíval jsem na ni jako student a hodně taky pod ni, protože jsem geolog a sběratel kamenů. Kdysi jsem tam chodil do opuštěných štol. O koupi poštovny jsme se rozhodovali zhruba dva měsíce. Když jsem jel do Krkonoš se zbožím, zjistili jsme, že je poštovna na prodej. Nevěděli jsme, že je více než rok v nabídce realitní kanceláře. Paní majitelku známe roky, bere od nás suvenýry, tak jsme se s ní bavili o možnosti koupě. Následně jsme na Sněžce pozorovali, jak to tam jde, co by bylo možné zlepšit a jak provoz zpříjemnit nebo rozšířit, zejména nabídku a odpočinkové zázemí pro turisty. Nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. Podmínkou byly samozřejmě finance, protože jsem potřebovali na dofinancování úvěr. Bankovnímu domu, který nám ho dal, se náš záměr líbil a považoval ho za lukrativní a zajímavý, takže jednání šla rychle.

Prozradíte cenu, za jakou jste poštovnu koupil?
Určitě ne.

Mělo o objekt zájem více lidí?
To nevím, s potencionálními zájemci jsem se nesetkal. Jen přes realitní kancelář vím, že bylo více zájemců, kteří ale spekulovali o snížení ceny, a to díky plánované odstávce lanovky, která od poloviny roku 2012 potrvá zhruba dva roky. Bude se totiž stavět nová lanovka. Proto zájemci vyčkávali, jsou si vědomi hodnoty té lokality. Je to prestižní místo a jediné v České republice. Žádná druhá budova v první zóně Krkonošského národního parku a na Sněžce zcela určitě nevznikne. Je to rozhodně unikátní stavba.

Jak vaše rozhodnutí přijala rodina a jak koupě poštovny změní váš rodinný život?
Asi nejvíce to dopadne na syna, který se bude o provoz poštovny starat. Nám to změnilo podnikatelské plány. Musíme předělat systém práce, přijmout nové lidi. Poštovna nebude jen o klasickém byznysu, ale mělo by to být místo setkávání.

Provoz poštovny na Sněžce si vzal na svá bedra syn Milana Blahy Dalibor.

Právě jste se stal správcem poštovny. Jak vám změní život? Plánujete stěhování do Krkonoš?
Všechno ukáže čas a provoz. V tuto chvíli je to zhruba čtrnáct dní, co máme poštovnu otevřenou. Uvidíme. Nechystám se ale stěhovat, zatím máme přechodné zázemí dole v Peci pod Sněžkou, kde se dá v případě potřeby přespat. Doufám, že provoz poštovny pokryjeme brigádníky a zaměstnanci. V sezoně se budu i já podílet na prodeji.

Jaké služby poštovna nabízí?
Jde o prodej rychlého občerstvení, studených a teplých nápojů a poštovní služby. Jsme držiteli vlastního poštovního razítka. Pohlednice u nás zakoupené a u nás odeslané se u nás taky razítkují. Pak je rovnou odesíláme, takže už nejdou přes žádný další poštovní úřad v Trutnově nebo někde jinde. Mají známku se Sněžkou a zvláštní kulaté razítko, to je ta exkluzivita. A z poštovny odcházejí pohlednice opravdu do celého světa, a to bez nadsázky.

Váš otec mluvil o setkáváních na Sněžce. Plánujete nějaké nové akce?
Ano. Myslíme si, že do konce ledna budeme mít hotový plán akcí na příští rok. Kromě věcí, jako je drakiáda na Sněžce, jsou v plánu i další akce, které ale budeme muset ještě konzultovat s KRNAPem a dalšími institucemi. Ale rádi bychom dění na Sněžce oživili.

Bude poštovna otevřena tuto zimu i na Silvestra?
Poslední den v roce otevřeme od 10 do 18 hodin a potom od půlnoci do dvou hodin ráno. Máme totiž informaci, že z Luční boudy lidé chodí po půlnočním přípitku na Sněžku. To nás donutilo k otevření poštovny také po půlnoci.

Zajímavost ze 1602 m n. m.
Všude jinde v Krkonoších turisté ochutnají zdejší medovinu. Ovšem v poštovně na Sněžce nalévají jinou. Prý lepší… Dalibor Blaha prozradil, že v poštovně lidem nabízejí Hřebečskou medovinu!

Chystáte nějaké úpravy objektu Anežka?
Počítáme s přestavbou interiéru, ale nejsme si jisti, jestli to stihneme do května, než odstaví lanovku. Půjde o změnu polohy, prostě to bude uvnitř jinak.
V jakém technickém stavu je poštovna? Znáte krajinného ekologa Pavla Klimeše, jehož firma poštovnu stavěla, a mluvili jste už s ním o objektu?
S panem Klimešem se známe asi deset let, spolupracujeme s ním ohledně naší produkce suvenýrů. V poslední době jsme s ním ještě nemluvili o zásazích v poštovně. Je otevřená nějaké tři, čtyři roky a myslíme si, že zásadní technické komplikace by neměly nastat, protože byla projektovaná na dobu asi třiceti let. Chystáme na léto zatím jen ochranné nátěry, ale žádné zásahy do konstrukce.

Co pro vás znamená provozovat poštovnu na nejvyšší hoře České republiky?
Je to obrovský závazek a taky velká výzva, proto jsem to nedokázal tátovi odmítnout. Určitě bez svojí rodiny a hlavně bez přítelkyně by ta šance všechno zvládnout byla minimální.