Majoritní akcionář hokejového klubu Eaton Pardubice Roman Šmidberský se prý obrátil na vedení města Pardubic s dotazem, zda se bude podílet na uhrazení kumulované ztráty minulých let. Ta nyní činí asi 33 milionů korun.

Vedoucí představitele města svým dotazem poněkud rozhodil. Ti byli totiž přesvědčeni, že veškeré dluhy bude jako majoritní akcionář platit Šmidberský. Město se ovšem bude muset jako bývalý majitel dluhem zabývat.

Prodej hokejového klubu byl v minulém volebním období velmi kontroverzním tématem. Především opoziční ČSSD ostře kritizovala cenu a průběh prodeje hokejového klubu. Šmidberský tehdy hokejový klub získal za 25 milionů korun, dalších 28 milionů musel použít na sanaci dluhů. Prodej dokonce šetřila i policie. Útvar zabývající se odhalováním korupce a finanční kriminality dospěl k názoru, že se vše událo v souladu se zákonem.

„Ten současný dluh ve výši 33 milionů je kumulovaná ztráta z předchozích sezon. Počítá se už někdy od roku 1996. Klub měl v jednotlivých sezonách ztrátu třeba dva až tři miliony a ten dluh postupně rostl. My jsme se rozhodli sestavit pracovní skupinu, jejímiž členy budou představitelé všech politických stran v zastupitelstvu města,“ konstatoval náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber (ČSSD).

Město se k dluhu nemůže postavit zády, ale rozhodně nechce dluh splácet samo.

„Chceme, aby se na něm podíleli i ostatní akcionáři,“ potvrdil Jindřich Tauber.

Podle původních předpokladů měl být dluh splacen za pomoci přebytkového hospodaření samotného klubu. Jenže poté přišla hospodářské krize, která se nevyhnula ani sportovnímu odvětví, a tak hokejový klub v zisku neskončil.

Majitel Eatonu Pardubice Roman Šmidberský také na jednání rady města nadhodil možnost, že by odkoupil od města Pardubice zbylé akcie. Mezi radními ale převládá názor, že by město svůj podíl, který je nyní 34 procent, prodávat nemělo.

Deník se včera snažil spojit i s majitelem klubu Romanem Šmidberským, ten ovšem nezvedal telefon.

Lukáš Dubský