Z naprosto nulové znalosti se za tři měsíce domluvíte třeba anglicky. Čeští vývojáři vytvořili systém, který umožní si osvojit jazyk výrazně efektivněji než klasickými postupy.

„Naučíte se mluvit. Bude to s chybami, bude to občas špatně – ale až to budete potřebovat, tak se skutečně domluvíte. A o to jde – učíte se pro život, ne pro testy," říkají o svém přístupu autoři systému Prectime Jan Hovad a Milan Tomeš. Jejich vzdělávací systém cílí především na začátečníky. Učí je se učit lépe.

Co je Prectime

www.prectime.cz je
Systém, který má zájemci pomoci naučit se mluvit v co nejkratším čase, který jeho tvůrci staví do opozice proti klasickému školskému systému. Kombinuje v sobě metody pro snadné učení a zapamatování, výběr klíčových slov a následnou praxi pomocí onine kurzů a internetu. Ambicí je naučit člověka zvládnout nejnutnější základy komunikace v co nejkratším čase.
Vzdělávací systém zaujal i na soutěži Rozjezdy roku podporující slibné podnikatelské projekty v Královéhradeckém kraji, kde se umístil na druhé pozici.

Start? Zhroucení

Počátky vznikly z holé potřeby. „Kolega se zhroutil. Ve svých 28 letech se doslova oddělal prací. Pracoval průměrně asi 18 hodin denně na projektech v Číně i v USA. Po celkovém kolapsu organismu ale vydržel u práce třeba jen hodinu. Ten obrovský rozdíl ho však nezastavil, a tak začal hledat cestu, jak svou hodinu za den maximálně využít. Změnil přístup k životu a postupně vytvořil vzdělávací systém. Po zralé úvaze jej nakonec zaměřil na výuku jazyků a dal si cíl: naučit studenta komunikovat v cizím jazyce za tři měsíce místo za tři roky," vysvětluje jeho kolega Milan Tomeš.

Škola odrazuje

„S kolegou jsme společně působili v univerzitním prostředí a byli jsme mnohdy dost nespokojení s českým vzdělávacím systémem. U studentů vidíme, jak je těžké je motivovat. Nebaví je to, často chtějí jen papír o studiu, které ale časově nezvládají a z univerzity odchází většina z nich vyčerpaná a s přesvědčením, že už se nikdy nechtějí učit. A to je špatně," zdůrazňuje.

Efektivněji? Jde to!

Otázka co zlepšit, aby se to změnilo, byla nasnadě. Výsledkem byl právě vzdělávací systém Prectime založený na aktuálních poznatcích neurověd, pedagogiky a výuky cizích jazyků. „Věda už dávno poznala efektivnější formy vzdělávání, využívání možností lidského mozku, ale ke studentům se to přes klasický vzdělávací systém prostě ještě nedostalo," podotýká Milan Tomeš.

Základem všeho byla datová analýza slov jednotlivých jazyků. Jan Hovad vzal přes 25000 cizojazyčných knih z celého světa, s pomocí počítačů je rozložil do jednotlivých slov a spočítal, jak jsou která významná.

Klíčová slova

„Zjednodušeně platí, že na to, aby člověk zvládl přečíst knihu, která obsahuje třeba 20000 slov, může postačit znát třeba jen 1000 klíčových slovíček. Jde o to je najít a zaměřit se na ně. A ukazuje se, že můžete dokonce zapomenout i na většinu gramatiky," vysvětluje zrod procesu Milan Tomeš.

Další věcí bylo i samotné plánování učebního procesu. Nic nejde napoprvé a spousta lidí na tom při klasickém studiu pohoří, bojí se selhání a ztrácí motivaci. S tím pomáhá jiný systém: RFA (z anglického Ready, Fire, Aim – příprava, výstřel a korekce zamíření).

Omyl má poučit

„Slovy střelecké terminologie – nesoustředíme se na jeden perfektní výstřel, který za každou cenu musí vyjít, ale na opakovanou střelbu. Počítáme přitom se selháním jako se součástí vzdělávacího procesu s tím, že chybu je dobré udělat. Člověk připravený na selhání se nenechá odradit, ale naopak se z něho poučí. Je to opak toho, co se praktikuje ve škole. Tam se doslova dře gramatika, studenti jsou zahlceni spoustou pravidel, zaseknou se a nikdy se nedostanou do fáze Fire, tedy znalosti v praxi použít. Navíc jsou za chyby tvrdě trestáni. První chyba stupeň dolů, pár dalších chyb a už neprospějete," srovnává přístupy Milan Tomeš.

Základ za 3 měsíce

Podle něj pak stačí k tomu, aby člověk pobral základy řeči, tři měsíce, vybudoval si návyky na učení a dál už si pak pokračoval sám.

„Na učení slovíček jdeme přes asociace. Je to takový trik na mozek. Když na někoho vysypete dvacet slovíček k zapamatování, většina lidí zvládne šest až deset. Pokud z nich ale složíte příběh, zvládnete si je pamatovat téměř všechny. Máme vytvořené videotutoriály, které vedou studujícího den za dnem, tak aby se učil pravidelně, ale maximálně do 15 až 20 minut denně z pohodlí domova, nebo třeba na cestě do práce. Opět jde o zapojení nejnovější poznatků vědy. Nechceme člověka unavit, víme, že schopnost učit se po 20 minutách výrazně klesá," doplňuje Milan Tomeš.

I mluvit vás naučí

Sledování videa ale samo o sobě nestačí. Je potřeba i pochytit výslovnost. I s tím pomůže internet.

„Tady jsme spojili síly se sítí mluvčích Italky, kde jsou pomocí Skype propojeni profesionální lektoři i dobrovolníci z celého světa. Můžete si tam dohodnout hovor s lektorem třeba z Hong Kongu, mluvit s ním a prověřit, co jste se naučili a získat praktickou zkušenost," popisuje vzdělávací okruh Milan Tomeš.

Zatím jen anglicky

„Vyzkoušeno na lidech to už je a máme velice dobrou zpětnou vazbu, v systému je již registrováno kolem čtyř tisíc lidí, kteří si nás otestovali. Máme základnu pro sedm jazyků. Na portálu Hithit teď vedeme kampaň a hledáme tak podporu z komunitního financování pro další vývoj, zejména abychom vytvořili kurzy i pro jiné řeči, než je angličtina," sděluje Milan Tomeš.

Cíl dobýt svět

Čeští průkopníci se ale nechtějí nechat zastavit domácími hranicemi. Chtějí aplikaci dostat do světa. „Když se srovnáme s konkurencí, tak dáváme navíc to, že učíme člověka se učit. Takové lekce osobního rozvoje zdarma. Máme ambici na globální světovou aplikaci, která by mohla změnit systém výuky globálně. Projektů v České republice, které používají e-learning nebo učí jazyk, je dost. Ale málokdo k tomu přidává tu hodnotu osobního rozvoje a datových analýz. Takovou kombinaci máme asi jako jediní," uzavírá Milan Tomeš.