„Pardubice jsou mým druhým domovem a Češi srdeční záležitostí,“ řekl s milým úsměvem na rtech při našem setkání osmapadesátiletý pastor Hilario Virgo z městečka La Chorrera u Panama City. Do České republiky jezdí již deset let, je jí nadšen a ve vlasti ji propaguje.

„O České republice lidem ve svém okolí říkám a oni mají zájem, dokonce sem se mnou za těch deset let již řada Panamců přijela. Problém ovšem je, že například Pardubický kraj není připraven na španělsky mluvící turisty. Myslím, že zde lidé nepřemýšlí tak, že by sem vůbec někdo takový mohl přijet,“ říká o zkušenostech s propagačními a informačními materiály Hilario Virgo.

Přitom právě Pardubický kraj je panamskému pastorovi velmi blízký. Má zde totiž řadu přátel, za kterými jezdí. „Poznal jsem tady hodně krásných míst. Velmi mne okouzlilo africké muzeum v Holicích a dřevěný kostel ve Velinách. Byl jsem také mile překvapen úrovní mateřské školky ve Slepoticích. Tam mají pro malé děti učebnu angličtiny, což považuji za velmi důležité,“ uvedl Hilario Virgo, který sám v městečku La Chorrera, kde bydlí, provozuje soukromou školu.

Cesty pastora Hilaria do našeho kraje však nemají jen turistický nádech. „Myslím si, že máme jako Panamci této zemi i kraji co nabídnout a rád bych navázal bližší styky třeba v oblasti kultury a tradic. Uvažuji, že v příštím roce s sebou vezmu do České republiky skupinu našich tanečníků a hudebníků a budu rád, když dostaneme možnost předvést vám naši kulturu a tradice,“ sděluje Hilario.

Českou republiku navštívil Hilario Virgo poprvé jako pastor, který sem přijel hlásat pravdu evangelia. „Zemi jsem si zamiloval. Po čase ale vnímám, že lidé zde opouštějí tradice, vytrácí se duch pospolitosti, lidé se málo scházejí a jejich myšlení není tak pozitivní. Mám pocit, že v něm dost panuje i nedůvěra,“ vyjádřil své pocity Hilario.

O tom, že si Hilario Virgo Českou republiku zamiloval, svědčí i skutečnost, že v jeho garáží parkuje vůz české výroby. „Jezdím vozem Škoda Octavia, protože má nízkou spotřebu v porovnání s americkými vozy. Všem svým známým ji doporučuji, ale zatím jsem za to od firmy Škoda nedostal žádný dárek,“ směje se Hilario.

Podle něj zájem o škodovku v Panamě je a lidé, kteří si ji buď koupili nebo o tom uvažují jsou právě těmi, kteří se také do České republiky chtějí podívat. „Doufejme, že se podaří navázat kontakty a připravit materiály. Vaše města tak mohou být známá i ve Střední Americe,“ zakončuje Hilario Virgo.

LUKÁŠ PEŠKA