Například obec Pastviny na poplatcích získá okolo 70 000 korun. „Tyto peníze použijeme například na vývoz odpadu nebo z nich zaplatíme informační středisko,“ uvedla Eva Kučírková, hospodářka úřadu.

Pastviny získají z ubytovaného návštěvníka čtyři koruny, provozovatelé kempů neplatí nic. Naopak návštěvník Sečské přehrady zaplatí za den čtyři koruny, provozovatel ubytování dalších 13 korun denně. Díky vyšším poplatkům a tomu, že se Seč stále drží mezi oblíbenými místy pro rekreaci, získává obec na poplatcích patrně nejvíc v kraji.

„V době, kdy se platily dislokační poplatky, jsme byli jednou z nejbohatších obcí v kraji. Nyní jsme nejchudší. Na poplatcích vyděláme zhruba 300 000 korun. Ročně ale dáme přibližně dva až tři miliony do rekreace. Na poplatcích jsme vybírali i víc, ale podnikové chaty jsou z větší části rozprodané soukromníkům, a tím jsme přišli o značnou část příjmu,“ sdělil místostarosta Seče Marcel Vojtěch.

"Na poplatcích jsme loni získali 120 000 korun. Problémy s neplatiči jsme neměli, byl jen jeden případ, který je nyní v exekučním řízení,“ řekla Dagmar Juzová z finančního odboru v Litomyšli.

Okresní města v Pardubickém kraji příjem z ubytování nevyužívají. Poplatky vybírají jen některé obce v rekreačních oblastech. Obec Břehy u Přelouče, která provozuje kemp Buňkov, poplatky nevybírá. Naopak v Králíkách na Orlickoústecku vybírají pouze ubytovací poplatek od hotelů a penzionů.