Pardubický TechnoPark má velké potíže s naplněním svých prostor.

Tento společný projekt několika subjektů včetně Pardubického kraje a Univerzity Pardubice má za cíl zajistit spolupráci firem s vědci. Jenže už delší dobu je kvůli ekonomické krizi problém s jeho naplněním. Všichni zúčastnění teď řeší, jak skomírajícímu projektu pomoci.

„Situace v TechnoParku je nesmírně složitá i proto, že jde o komanditní společnost. Snažili jsme se vysvětlit zastupitelům, co přesně dělá. Na to navázalo jednání města, Pardubického kraje a univerzity. Město na něm nastínilo svou představu, jak by se dalo TechnoParku pomoci. Projekt je to velmi vizionářský, problém však je s jeho naplněním. Zajímavý je například podnikatelský inkubátor. Ten by měl sloužit pro nově založené firmy, které budou zakládány a mohou zde ukázat svou životaschopnost,“ konstatovala primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Vedení pardubické radnice by rádo našlo nějaké řešení, město se ovšem celého projektu účastní jen nepřímo tím, že vlastní podíl ve společnosti FreeZone.

„I v jiných krajích technologická centra na podobných parametrech dobře fungují, rozvíjí se, jsou stavěna nová. Je tam ale zřetelná aktivita. Je třeba najít společné řešení. Pokud nebudou dány jasné kroky ze strany univerzity a Pardubického kraje, tak nikdo po městě nemůže chtít, aby bylo tím hlavním tahounem a v podstatě jediným zachráncem tohoto projektu,“ postěžovala si Fraňková.

Pardubičtí radní si TechnoPark na vlastní oči prohlédnou 27. ledna, kdy budou mít výjezdní zasedání.

„Je na místě, aby měli radní možnost vidět, o čem jednají a pak by měli s plným vědomím a svědomím rozhodnout. Začátkem února se chystá společné jednání rad města a kraje, kde TechnoPark bude určitě jedním ze zásadních bodů. Je třeba něco dělat, tento stávající stav nelze prodlužovat do nekonečna,“ sdělila Fraňková.

V podobném duchu hovoří i náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„TechnoPark má problémy s naplněností a je na delší debatu, jak mu pomoci. Musíme nalézt konstruktivní řešení. Já osobně jsem přesvědčen, že investice do TechnoParku byla smysluplná,“ pravil Línek.

Situaci kolem TechnoParku řeší i vedení pardubické univerzity.

„Začátkem února se sejde správní rada a klíčové bude též jednání rady města a kraje. Nejsem věštec, takže nechci předjímat, jak to všechno dopadne. Chtěli jsme, aby TechnoPark vznikl, domnívám se, že se ho podařilo připravit kvalitně a účelně. Pro nás je důležité, aby fungoval podnikatelský inkubátor, ale bohužel se zatím nepodařilo úspěšně dotáhnout tento nápad do konce,“ vysvětlil rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Výhoda podnikatelského inkubátoru spočívá v tom, že podnikatelé mají nižší nájem a mohou zde realizovat své inovativní nápady. S úspěchem existuje tento projekt třeba v Jihomoravském kraji.

„Teď se rozhoduje, jak má TechnoPark fungovat do budoucna. Je to podle mého názoru otázka několika dnů či týdnů. Jde o klíčové období, kdy se bude na různých úrovních debatovat o osudu tohoto projektu. Diskuse to ale bude velmi složitá,“ upozornil rektor pardubické univerzity .


Tomáš Dvořák, Lukáš Dubský