V intenzivních sadech se sklidí o zhruba 55 tisíc tun ovoce méně. S takovou neúrodou se ovocnáři potýkali naposledy před více než jedenácti lety.

Postižena je celá republika

Potvrdily se tak obavy ovocnářů, jejichž sady zasáhly na přelomu dubna a května mrazy. „Po letošních pozdních jarních mrazech jsme určitý propad předpokládali. U jablek, která v ČR tvoří kolem osmdesáti procent produkce ovoce v intenzivních sadech, se zřejmě sklidí jen 105,7 tisíce tun a to je meziročně o třicet čtyři procent méně a sklizeň tak bude nejnižší od roku 1995,“ upozornil Martin Ludvík, tajemník Ovocnářské unie České republiky.
Pod nízkou sklizeň se může podepsat hlavně netradičně velmi mírná zima, která urychlila vegetaci ovocných dřevin o dva až tři týdny. „Rovněž kvetení bylo velmi časné a většina ovocných druhů kvetla již v průběhu dubna,“ uvedl Ludvík.

Mohou za to hlavně mrazy

Zásadní vliv na letošní úrodu měl výskyt mrazů v průběhu dubna a na začátku května. Přišly celkově ve třech vlnách a zasáhly prakticky všechny druhy ovocných stromů.

„První z nich byla kolem 5. dubna, kdy postihla některé peckoviny na začátku kvetení nebo před květem a jádroviny v poupatech. Druhá vlna následovala kolem 21. dubna, kdy byly postiženy zejména broskvoně, švestky, třešně a hrušky v květu a jabloně na začátku květu,“ doplnil Martin Ludvík.
Poslední mrazy udeřily začátkem května, kdy teploty klesly až k minus sedmi stupňům a poškodily především jabloně. „Mrazy obecně více postihly severovýchod a severozápad Čech a také lokální výsadby v údolních polohách prakticky ve všech regionech,“ řekl na závěr tajemník Ovocnářské unie ČR.

Dolany se neobávají

Zemědělské družstvo v Dolanech se následků jarních mrazů neobává. Podle vedoucího závodu ovocnářství Jiřího Fišera by sklizeň neměla být horší než v průměrných letech.

V Dolanech hospodaří na 370 hektarech půdy a ročně vyprodukují asi sedm tisíc tun jablek. „Měli jsme štěstí, že v naší oblasti mrazy neúřadovaly. Plody jsou v dobré kvalitě i přes sucho, které bylo nezvykle dlouhé. Do sklizně ovšem chybí tři měsíce a stát se může cokoliv,“ řekl Fišer.
V současnosti ještě v Dolanech jede naplno třídička ovoce, které dále putuje do obchodů. „S odbytem problémy zatím nemáme. Díky pozdním odrůdám stále prodáváme loňská jablka,“ dodal Fišer.

Proti mrazu vás nikdo nepojistí

Východočeští ovocnáři se kvůli škodám způsobeným mrazem a krupobitím mohou dostat do vážné finanční situace. Na řadu tak přichází diskuze o fondu rizik. „Z toho by pak pěstitelé čerpali peníze, když by je zasáhl mráz. Proti tomu vás totiž u nás nikdo nepojistí,“ říká Martin Ludvík, tajemník Ovocnářské unie České republiky.

Mráz a krupobití postihly ovocnáře v celé republice. Jak vypadá situace na východě Čech?

Odhadujeme, že oproti loňsku zaznamenáme až osmatřicetiprocentní pokles výnosu u jabloní. To je více než republikový průměr. V rámci Královéhradeckého a Pardubického kraje jsou největší škody v okresech Jičín a Hradec Králové. Naopak na Náchodsku a Rychnovsku nejsou rozsáhlejší škody zaznamenány.

Bude mít propad produkce vliv na koncovou cenu jablek?

Lze předpokládat, že cena půjde nahoru, ovšem nikterak dramaticky. Na nárůst ceny bude mít vliv hlavně nízký výnos v sousedním Polsku, které produkuje v Evropské unii nejvíce jablek.

Může ovocnář ještě nějakými kroky produkci zvýšit?

Ne. V tuto chvíli již půjde produkce konzumních jablek pouze dolů. Odhady hovoří o tom, že těchto jablek bude polovina ve srovnání s loňskem.

Jakou ztrátu zaznamenají ovocnáři na východě Čech?

V celé republice hovoříme zhruba o čtyřech stech milionech. Přitom v našem regionu se škoda bude pohybovat na hranici sta milionů.

To může znamenat vážné potíže pro některé pěstitele. Má tato situace nějaké řešení?

Mimořádná kompenzace je málo pravděpodobná s ohledem na nedostatek peněz ve státním rozpočtu. Dáváme přednost komplexnějšímu pohledu na nastalou situaci. Jeho součástí je například zavedení fondu nepojistitelných rizik, protože proti mrazu vás žádná pojišťovna v Česku nepojistí. Do fondu by přispívali ovocnáři, stát a zároveň bychom usilovali o doplnění unijními penězi.