Společnost zatím pokračuje v dokončovacích pracích na dřívějších skládkách nebezpečných odpadů v Časech, Zdechovicích a Nové Vsi na Pardubicku. Ministerstvo financí dosud nevyhlásilo tendr na dodavatele vlastní sanace Parama.

Čeká se na průzkum

„Ministerstvo se v tuto chvíli soustředí na sanační čerpání na skládce Hlavečník, kde panují relativně příznivé ekologické podmínky. Původní projekt byl rozdělen na dvě části. První je zaměřena na odstranění velkých lokálních zdrojů kontaminace podzemních vod a druhá na celkové dočištění. Na základě zkušeností při sanaci v oblasti U Trojice byl doplněn také požadavek na pyrotechnický průzkum, který sanační práce zdržuje," uvedla Jitka Němečková, manažerka komunikace společnosti Unipetrol, která rafinerii vlastní.

Minulý rok byly v blízkosti výrobního areálu vybudovány dva sanační drény, z nichž se odčerpávala podzemní voda znečištěná ropnými látkami. Opatření mělo zabránit šíření ropného znečištění za hranice areálu. Instalována byla rovněž soustava hydraulické ochrany podzemních vod v oblasti U Trojice.

V některých lokalitách už byly sanace provedeny dříve. „Paramo už v minulosti dokončilo sanační práce třeba u prodejny Lidl," dodala Jitka Němečková. Činnost pardubického provozu je kvůli dlouhodobým ztrátám omezována, chod rafinerie a zpracování ropy byly ukončeny v roce 2012. Prioritou společnosti je tak prodej olejů.

Hlavní je prodej

„Společnost se zaměřuje na prodej základových a finálních mazacích olejů, procesních olejů pro gumárenský průmysl a výrobu pneumatik. Pokračuje i výroba asfaltu a asfaltových výrobků. Nádržový park rafinerie je využíván na skladování a distribuci paliv pro společnost Unipetrol RPA a Správu státních hmotných rezerv," uzavřela Jitka Němečková.(iko, čtk)