A perník z firmy Josefa Novotného už ochutnaly nejen významné osobnosti z tuzemska, ale pochutnávají si na něm v mnoha státech Evropy, USA či třeba v Číně. Důvodem, proč jsme dílnu Josefa Novotného navštívili, je, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana pardubického regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Když se pana Novotného zeptáte, které známé osobnosti dostaly perníky z jeho firmy, tak vám s nadsázkou odpoví, že by bylo snažší vyjmenovat ty, kteří jeho perník nemají. K jeho zákazníkům patřili oba čeští prezidenti, zpěváci Karel Gott a Lucie Bílá nebo běžec Emil Zátopek.

Některé perníky vypadají jako umělecká díla, proto není divu, že pěknou odměnou po práci je pro Josefa Novotného možnost vzít do ruky štětec a malovat. Na náročných vzorech perníku, jako je třeba ten pro peruánskou velvyslankyni, musí zaměstnanci pracovat celý den.

Pana Novotného jsme se zeptali na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci stále vracejí?
„Jsme specialisté nejen na základní sortiment, ale na zakázku jsme schopni vytvořit téměř cokoliv. Dělali jsme už třeba perníkovou Zelenou bránu nebo Pražský hrad. V oboru pracuji již 20 let. Třeba v době českého předsednictví Evropské unii jsme posílali perníky až do Číny, nyní nám přišla objednávka od českého velvyslanectví v Dillí.“

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
„Když mám chvilku, tak rád maluji. Rád také trávím čas na zahradě, při houbaření nebo rovněž rád posedím někde s přáteli.“

(dub)