Díky projektu „Příprava na práci v Pardubickém kraji“ financovanému z Evropských sociálních fondů našla zaměstnání také Ivana Kopecká z Valů u Přelouče. „Nemohla jsem sehnat práci. Mám částečný invalidní důchod, špatně vidím na oči a hůře slyším,“ popisuje Ivana Kopecká.

Na úřadu práce byla evidovaná tři roky. Kvůli svému handicapu měla s hledáním zaměstnání potíže. Nakonec jí nabídli účast v projektu. Hned po jeho zahájení dostala od vzdělávacího institutu nabídku k práci a přijala ji.

Je zaměstnaná v úklidové firmě. Podle jejích slov to není žádná skvělá práce, ale přesto je spokojená. „Nejsem tak průbojná. Byla jsem ráda, že mi tu práci sehnali,“ říká Ivana Kopecká.

Vzdělávací institut učí své klienty, jak se prosadit na trhu práce. Během programu se zájemci například dozví, pro jakou práci se hodí. Handicapovaní zjistí, jaké jsou jejich hranice z pohledu fyzického.

Účastníci projektu v Pardubickém kraji si navíc prošli užitečnými zkušenostmi. „Vyzkoušeli si pohovor před zaměstnavatelem, absolvovali počítačový kurz. Pořádali jsme exkurze do konkrétních firem,“ popisuje projekt jeho manažerka Monika Trubková.

Program nabízel i volná místa, jak to bylo právě v případě Ivany Kopecké.

Podle radní Pardubického kraje Jany Smetanové umožní lidem získané zaměstnání zvládnout také jejich osobní a sociální problémy. „Projekty jim pomáhají zvýšit sebevědomí, naučí je prezentovat sebe sama, napsat životopis a ucházet se o práci,“ doplnila krajská radní zodpovědná za vzdělávání a zaměstnanost.

Podobných programů se na Pardubicku sice neúčastní davy lidí, ale i tak jsou přínosné. „Jeden nezaměstnaný stojí stát ročně 200 tisíc korun,“ vysvětlila radní Smetanová. Lidé, kteří si na základě projektů najdou práci, proto znamenají úsporu pro rozpočet.