Tržní nájemné ve východních Čechách stejně jako v celém Česku v posledním roce stagnuje nebo dokonce přímo klesá.

Přes rostoucí zájem o pronájem bytů totiž nabídka soukromých nájemních bytů stále převyšuje poptávku. Způsobeno je to i končící deregulací nájemného v bytech s „předlistopadovými“ nájemními dekrety, jejichž výše se již mnohde dostala na úroveň tržního nájemného.

A konečně: Celkové účty za pronájem sice většinou zůstávají stejné jako před rokem či dvěma lety. Jenže výši vlastního nájemného, které inkasují majitelé bytů, snižuje rapidní růst cen energií, jako plynu, vody či elektřiny.

Příkladem za všechna města je Hradec Králové, z hlediska nemovitostí jedno z nejdražších měst Česka.

„Nabídka nájmů v krajském městě je momentálně vyšší než poptávka. Lidé se při vybírání nájemního bytu řídí hlavně celkovou cenou, která zahrnuje i energie a další služby,“ řekl Pavel Vágner z hradecké společnosti Ideal Reality.

Při růstu cen energií podle něj celková cena plateb za byt v průměru zůstává stejná, ale pronajímatel dostává nižší nájemné. Cena nájmu za metr čtvereční bytu se v Hradci pohybuje přibližně na úrovni 100 korun. To je nejvíc v celých východních Čechách a jen o málo méně, než se platí za starší byt v širším centru Prahy.

Cena tržních nájmů v Hradci a především v levnějších Pardubicích se přitom už moc neliší od regulovaných nájmů v městských bytech.

Nejvyšší nájmy byly na vrcholu realitní bubliny před nástupem hospodářské krize v roce 2009. Po rychlém propadu cen následující rok sice opět rostly, ale od konce roku 2010 průměrné tržní nájemné opět pomalu klesá. U některých bytů spadlo až o třetinu.

(čtk, kim)

Malý byt v Hradci? Nejméně za 7500

Východočeská metropole i přes pokles cen tržního nájemného potvrzuje pověst nejdražšího města regionu.

Nájemní bydlení včetně služeb a energií se nyní dá v Hradci Králové pořídit přibližně od 7500 korun za měsíc u garsoniéry. Celkové ceny u větších bytů se podle Pavla Vágnera z hradecké společnosti Ideal Reality mohou pohybovat až kolem 12 000 korun.

Upozornil však na to, že cenu nájemního bydlení vedle rozlohy bytu významně ovlivňuje jeho stáří, vybavenost a poloha. „Za 10 500 korun se dá pořídil malý byt na Plachtě nebo velký byt na Moravském Předměstí,“ řekl.

Cena tržních nájmů v krajském městě se přitom už moc neliší od regulovaných nájmů v městských bytech. Poslední zvýšení cen regulovaného nájemného, a to zhruba o pětinu, hradecká radnice učinila k letošnímu 1. lednu. Nájemné v městském bytě standardní kvality činí 90,60 Kč za metr čtvereční, v bytě se sníženou kvalitou 81,54 Kč.

V okresních městech už postupné uvolňování cen nájemného skončilo, radnice ceny nájemného naposledy zvyšovaly pro rok 2010.

Podle vedoucího královéhradecké pobočky společnosti M&M reality Jana Ventury jdou ceny nájmů dolů v posledních třech až čtyřech letech a stagnace či mírný pokles se dá čekat i nadále. „Ceny nájmů jsou však stabilnější než ceny bytů, které v posledních letech klesly daleko výrazněji,“ řekl.
Okresní města: od 50 korun za metr

Podle odhadů realitních makléřů nebude tržní nájemné u bytů stoupat ani v následujících měsících, konec realitní krize je stále v nedohlednu.

Nyní činí průměrný nájem bytu 1+1 v Pardubicích 6500 korun, nájemci bytů 2+1 zaplatí 8000 korun a v bytech 3+1 je měsíční nájemné od 9000 korun. K nájemnému je však potřeba přičíst poplatky za energie a služby. Největší zájem o nájemní bydlení mají mladé bezdětné páry či studenti.

Ceny tržního nájemného v ostatních městech jsou podstatně nižší než v Hradci či Pardubicích. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj se v panelových bytech pohybují zhruba mezi 50 až 90 korunami za metr čtvereční.

V Chrudimi se dá byt 1+1 pořídit od 4500 korun, 2+1 od 5000 korun a byt 3+1 od 6000 korun. V Ústí nad Orlicí vyjde pronájem jednopokojového bytu na nejméně 4000 korun a třípokojového od 6000 korun. Ve Svitavách pak od 5500 korun za 1 + 1, v bytech 2+1 jsou nájmy od 6000 korun a v bytech 3+1 od 7500 korun.

„Ceny nájmů se za poslední rok nezměnily. Konečnou cenu však ovlivňuje i stav domu a to, kolik činí úhrada do fondu oprav. Panelové domy pak mohou vycházet jako dražší,“ upozornil makléř Jičínské realitní Milan Crha.