Doprovázet nás bude studentka oboru Management turismu a služeb Tereza Vlčková (na snímku se pstruhem ve smetanové omáčce). Většina z nás zná Polsko spíše jen díky tržnicím. Dnes poznáte také oblíbená jídla místních lidí.

Určitě vám doporučujeme ochutnat místní ryby. A to ne ledajaké, ale znamenité čerstvé pstruhy. Avšak pozor, musíte je sami chytit v některém z mnoha zdejších, k tomuto účelu speciálně zbudovaných, rybníčků a sádek. Tam vám je pak také vykuchají a opečou – zkrátka připraví k jídlu. Po lahodném a zdravém jídle se můžete projít po lázeňském areálu. A kdo má zájem, tak může ochutnat i zdejší léčivou minerální vodu.

A teď už hurá nazpátek do Čech! Nejlepší je to přes hraniční přechod pro pěší a cyklisty. Do Hronova je to už kousek, maximálně dvacet minut cesty. Pokud dostanete chuť na pstruhy i doma, přikládáme dva recepty na jejich úpravu.

Pstruh v papilotě
4 pstruzi po 200 – 250 g, 80 g másla, sůl.
Pstruhy očistíme, osolíme a každého zvlášť zabalíme do pomaštěného pečícího papíru. Zabalené pstruhy vložíme na máslem vymaštěný plech a v troubě mírně pečeme asi půl hodiny. Podáváme i s papírem. Zvlášť na talíři podáváme přílohu – opečené brambory, čerstvý nebo osmažený chléb, zeleninové saláty a podobně. (Stejným způsobem můžeme připravovat čerstvé sledě nebo slanečky. Čerstvé sledě oškrábeme a vykucháme. Slanečky máčíme dva dny ve vodě, kterou několikrát vyměníme. Pak je dokonale vyčistíme.)

Pstruzi ve smetanové omáčce
4 pstruzi po 200 – 250 g, sůl, máslo na vymaštění pekáče, 3 lžíce kysané smetany, l lžíce sardelového másla, l citron, 2 lžíce bílého vína, l lžička hladké mouky, ředkvičky.
Pstruhy připravené k pečení nasolíme, pekáček vymastíme máslem, napříč do něho vložíme špejle a na ně položíme pstruhy. Pečeme prudce v troubě 15 až 20 minut. Během pečení pstruhy jednou opatrně obrátíme, aby se nezkroutili. Špejle zabrání tomu, aby se pstruzi připekli na dno. Když se dopékají, pokropíme je kyselou smetanou, přidáme lžíci sardelového másla, trochu citronové šťávy a víno. Upečené pstruhy srovnáme na mísu, obložíme bramborami a zdobíme ředkvičkami. Šťávu zahustíme moukou, povaříme a procedíme ji na pstruhy.