Pronajmout se dají kajaky, kanoe, čluny a rafty od jednomístných až po jedenáctimístné. Do základního vybavení patří pádla, záchranné vesty a barely či vodotěsné pytle a většinou bývají v ceně za půjčení plavidla. Jednodenní pronájem kajaku stojí přibližně dvě stě korun, dvou až třímístné kanoe okolo čtyř set, čtyřmístného člunu pět set, jedenáctimístného raftu přes dva tisíce korun.

Týdenní pronájem kajaku činí šest set korun, kanoe kolem dvanácti set, čtyřmístného člunu dva tisíce, raftů od tří tisíc po šest a půl tisíce korun podle jejich velikosti. Kanoe je možné koupit za 13.590 korun a více, kdežto kajaky už za deset tisíc korun. Rafty stojí přibližně dvacet tisíc korun, ale dají se sehnat i takové za čtyřicet tisíc. Cena vodáckých pytlů se pohybuje od dvou set korun až po tisíc podle jejich velikosti. Pádla se dají sehnat za pět set korun a plovací vesty za tisíc korun.

I cena vodáckých kurzů se liší. Za víkendový kajakový kurz na Sázavě účastník zaplatí dva tisíce šest set korun a za nedělní vodácký kurz tamtéž sedm set korun. Individuální hodiny na Sázavě stojí šest set padesát korun za hodinu. Existuje několik věcí, kterých by se měli vodáci vyvarovat. Při výběru plavidla by si měli dát pozor na dvě základní věci. Je nutné ho důkladně prohlédnout, aby nebylo v některých místech poškozené. U raftů je riziko, že po nafouknutí začnou ucházet, proto je potřeba je zkusit nafouknout dříve, než člověk vyrazí na vodu. Zároveň by si měli vodáci vybírat pádla podle své výšky tak, aby jim vyhovovala. U kajaku je povinnost mít i helmu.

(mm, len)