Závod o Zlatou přilbu je každoročním svátkem pro všechny příznivce motoristického sportu. Pardubice také zažívají velký nápor cizinců, takže si na počet ubytovaných hostů nemohou stěžovat ani hoteliéři. Jejich zkušenosti s fanoušky Zlaté přilby se různí. Třeba ve Zlaté štice nemají na některé hosty, kteří do Pardubic přijeli na slavný závod, právě nejlepší vzpomínky.

„Náš hotel je z velké části obsazený. Myslím, že tak z devadesáti procent jsou našimi hosty cizinci. Nejvíce je zde samozřejmě Němců, ale máme též hodně ubytovaných Angličanů,“ uvedl manažer hotelu Euro Jiří Novák.

I přestože spousta lidí kvůli ekonomické krizi šetří, pardubické hotely úbytek zájemců o ubytování nezaznamenaly. „Počet hostů máme zhruba stejný jako v loňském roce,“ konstatoval Jiří Novák.
Jeho slova potvrzuje i ředitel hotelu Zlatá štika Oldřich Bujnoch. „V Pardubicích máme obsazeno přes čtyřicet procent pokojů, hotel v Přelouči je úplně plný. To jsou zhruba stejná čísla jako v loňském roce,“ dodal Bujnoch.

I ve Zlaté štice převažují cizinci, ale mezi ubytovanými lze najít rovněž Čechy. Hotel stojící v pardubické Štrossově ulici ale pamatuje i doby, kdy byl beznadějně plný.

„Pokud bychom dali cenu třeba 600 korun za noc, tak bychom samozřejmě měli plno i nyní. Jenže s tím máme špatné zkušenosti. Běžně se stávalo, že nám lidé během Zlaté přilby rozřezali sedačky, opíjeli se a poté se váleli na zemi před hotelem. Takovou klientelu zde nechceme, proto ceny nesnižujeme,“ vysvětlil Oldřich Bujnoch.

Největší pardubický hotel Labe situovaný v centru města hlásí plně obsazené kapacity. Tradičně si pokoj rezervovalo nejvíce Němců, přijeli ale i hosté z Dánska.
„Pokoje už jsou beznadějně obsazené, nehrnou se k nám ale takové zástupy jako před deseti lety. Zájem o ubytování v době konání Zlaté přilby postupně klesá,“ uvedla manažerka recepce hotelu Labe a dodala, že je to především tím, že přijíždí stále méně lidí z mladé generace.


Lukáš Dubský, Pavla Svítková