„Perník patří krodinnému stříbru Pardubického kraje a jako takový ho musíme chránit. Ve světě je tento sladký produkt znám a chválen a my musíme zajistit jeho dobré jméno a především udržet pardubickou tradici. Chceme společně svýrobci perníku zamezit tomu, aby se naším perníkem chlubili výrobci zjiných měst či dokonce zemí,“ řekl vicehejtman Roman Línek a pokračoval: „Pana europoslance jsem pozval zjediného důvodu – je osobou, která se o problematiku ochrany regionálních produktů zajímá a chce pomoci i pardubickému perníku. Stál i u prvního územně chráněného regionálního produktu – Štramberských uší.“

 

Evropská ochrana pro pardubický perník je snad na dobré cestě. Po dlouhých peripetiích byla žádost o ní konečně vyvěšena vevropském věstníku a momentálně běží půlroční lhůta pro podání připomínek. Pak budou moci značku „Pardubický perník“ používat výrobci jak plněného, tak figurálního (zdobeného) perníku na území města Pardubic.

 

„Velmi stojíme o to, aby se pardubický perník zařadil mezi značky chráněné Evropskou unií. Pardubický kraj se tomu bude snažit napomoci nejen svou hlasitou podporou, ale také prostřednictvím svého zastoupení vBruselu a osobně jsem připraven o pardubický perník usilovat i ve Výboru regionů EU, jehož jsem členem. A pan Březina slíbil pomoc i zpozice člena Evropského parlamentu,“ slíbil vicehejtman Línek.