Některé vyplácí už nyní, přibýt by však měly například dávky v hmotné nouzi nebo příspěvky na péči, které nyní mají na starost radnice.

Důsledek? Ve jménu přibližování správy občanům se jim úřady naopak vzdalují.

„Není to dobré řešení a doufám, že zvítězí rozum. Neustále se apeluje na nutnost individuálního přístupu ke klientům sociálních odborů a pak jim uděláme tohle… Přece jen tady v místě, kde je známe, máme možnost s nimi pracovat. V Chrudimi nebo Skutči, kam budou muset nyní začít jezdit, jim úředníci pouze vyplatí dávku, nic víc,“ řekla starostka Chrasti na Chrudimsku Martina Lacmanová.

Chudší a potřební obyvatelé třítisícového městečka a ještě početnějšího okolí tak budou muset začít od ledna jezdit pro dávky do 13 kilometrů vzdálené Chrudimě nebo na opačnou stranu do Skutče.

Městeček, která přijdou o smysluplnost sociálních odborů, jsou na východě Čech tři desítky. Lidé budou muset začít jezdit pro peníze na kontaktní pracoviště úřadů práce, kterých je v celém regionu, od Krkonoš po Svitavy, pouze 32. Tzv. pověřených obcí, kde jsou dávky vypláceny dnes, je přitom téměř dvakrát tolik.

Ministr práce Jaromír Drábek přesto tvrdí, že se „pro klienty nic nemění“. A zprávy o tom, že to budou mít lidé k úředníkům dál, „byly liché“. Už v pátek jako předvoj chystaných změn vznikly v Hradci Králové a Pardubicích „krajské“ úřady práce, dosavadní okresní úřady práce zároveň zeštíhlí a spadly na úroveň kontaktních pracovišť, jichž je v každém okrese několik. Reorganizací a vznikem pražského centrálního pražského „superúřadu práce“ chce Drábek ušetřit (jen letos prý 180 milionů korun), zefektivnit vyplácení státních peněz a zabránit jejich zneužívání. O práci má na zmenšených úřadech práce a posléze i na radnicích, kde skončí agendu vyplácení dávek, přijít celorepublikově několik tisíc úředníků.

S reformou a vznikem centrálního úřadu práce nesouhlasil vedle řady starostů ani prezident Václav Klaus, změna podle něj posílí byrokracii.
Mezi dávky v hmotné nouzi, o jejichž přesunu je řeč, patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc, všechny tři jsou posuzovány individuálně. Příspěvek na péči pak dostávají lidé, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých; ti nejbezmocnější dostávají 12 tisíc korun.

V regionu jsou dvě desítky nových ředitelů

Hradec Králové/Pardubice – Nepředbíhejte událostem, uklidňují šéfové nových krajských úřadů práce obavy z rušení úřadoven, kde jsou dnes vypláceny sociální dávky. „Je to jen záměr, nic ještě není jisté,“ řekl Martin Horák, doposud šéf okresního Úřadu práce v Hradci Králové, od pátku ale už povýšený na ředitele krajského úřadu práce.

Ze dne na den tak v celých východních Čechách přibylo ke stávajícím devíti ředitelům bývalých okresních úřadů práce 23 nových ředitelů kontaktních pracovišť. Změny však nastaly i ve vedení několika bývalých okresních poboček. Konkrétně v Chrudimi, kde zatím bude šéfovat ředitel pardubického, nově krajského úřadu práce Petr Klimpl, a v Ústí nad Orlicí, kde dosavadní ředitel odchází. „Jindřich Hruška nereflektoval na nabídku a rozhodl se skončit. Novým ředitelem kontaktního pracoviště Ústí nad Orlicí se tak stal zdejší ekonom Bohumil Mlčák. U chrudimského kontaktního pracoviště pak ještě nebylo rozhodnuto, kdo bude vhodnou osobou na post jeho ředitele,“ uvedl Klimpl.

Řada odborných činností z dosavadních okresních úřadů práce je zároveň přesouvána do Hradce Králové a Pardubic. Řada úředníků kvůli centralizaci ovšem přijde o práci. „Například tam, kde byly potřeba čtyři mzdové účetní, budou možná stačit už jen dvě,“ dodal Petr Klimpl.