„Pozor by si měli dávat již ve chvíli, kdy nasedají do taxíku. Je třeba, aby si hlídali, zda při nástupu svítí na taxametru stejná sazba, jaká je napsána na dveřích. Stává se, že ,náhodou’ je taxametr přikryt kabelem k jakékoliv nabíječce. Sazba tak není pro zákazníka viditelná a taxikář může mít pod kabelem zapnutou daleko vyšší sazbu, než jakou má uvedenou na dveřích. Cesta tak klienta může vyjít mnohem dráž, než by měla,“ konstatoval jeden z majitelů ardubické taxislužby.

Seriózní firma účtuje jen kilometry, po které zákazníka veze. „Jsou i tací, kteří sice mají levnější sazbu na kilometr, ale naúčtují vám také cestu zpět a k tomu tučnou částku za nástup do auta. Cesta tak ve skutečnosti vyjde mnohem dráž,“ řekl majitel taxislužby.

Oblíbený „fígl“ používají taxikáři i při výběru trasy. Pokud si neřeknete, jakou chcete jet, zvolí většinou tu delší. Například z Dubiny do Polabin se dá jet po okruhu nebo Sakařovou ulicí. Jestliže vás taxikář vezme přes rychlodráhu, zaplatíte o 102 korun víc.

Je rovněž třeba si dávat pozor, kde do vozidla taxislužby nastupujete. Nejjistější je zavolat si na dispečink. „I tady je však třeba být ostražitý. Některé firmy se tváří, že mají dispečink, ale dovoláte se jen řidiči do vozu. U skutečného dispečinku kontroluje průběh přepravy tým dispečerů. Zároveň je pro vás garancí ceny, za kterou budete odvezeni,“ prohlásil majitel taxislužby.

Pak se vám jen stěží příhodí to, co se stalo jednomu zákazníkovi – za noční cestu na vzdálenost 4,5 kilometru zaplatil 392 korun! Když si chtěl stěžovat, tak zjistil, že na stvrzence je falešné razítko se jménem náměstka pardubického primátora Michala Koláčka a ještě k tomu neexistující IČO!

Problém může nastat i na falešném stanovišti taxislužby, kde se sdružují skupiny nezávislých taxikářů. Například u Zelené brány před Komerční bankou se zákazníkovi stalo, že přišel k prvnímu vozu, zeptal se na cenu, ale ta se mu zdála příliš vysoká. Šel k druhému, ale řidič mu sdělil částku ještě o 50 korun vyšší. Tak to pokračovalo až k poslednímu vozu na stanovišti. Klientovi nezbylo, než se vrátit k prvnímu vozidlu. Taxikář mu pak oznámil, že sice pojede, ale už za cenu, kterou mu stanovil poslední z taxikářů. „Slangově tomuto postupu taxikáři říkají ruské kolečko,“ poznamenal majitel pardubické taxislužby.