Průmyslové podniky v první čtvrtině roku zaznamenaly v porovnáním se stejným obdobím minulého roku více než šestiprocentní nárůst tržeb. Připsaly si 42,2 miliardy korun a dosáhly pátý nejvyšší objem tržeb v zemi. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad v Pardubicích.

Statistici sledují tržby podniků se stovkou a více zaměstnanců, kterých je v kraji 139. Firmy meziročně zeštíhlely zhruba o desetinu lidí a na konci března zaměstnávaly přibližně 40 a půl tisíce osob. V současnosti se situace na trhu práce opět zlepšuje, zejména na Pardubicku, kde je hodně silných firem. „Na původní čísla před hospodářskou krizí se nezaměstnanost však patrně nevrátí, protože firmy zaměstnávaly víc lidí, než ve skutečnosti potřebovaly,“ řekl před časem ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Podnikům se zlepšily tržby a zaměstnancům mzdy o necelých pět procent na 21 112 korun. Mezi ostatními kraji zaujímá Pardubický kraj výší průměrné mzdy jedenácté místo. Horší mzdy měli zaměstnanci ve Zlínském, Karlovarském a Oloumouckém kraji. Průměrná mzda se ale mnohdy zvýšila jen díky tomu, že z podniků odešli hůře placení zaměstnanci a zůstali ti s vyššími příjmy.

Vývoz byl horší

Firmám v Pardubickém kraji loni klesly příjmy z vývozu téměř o desetinu. Zatímco předloňské tržby činily téměř 189 miliard korun, loni klesly zhruba na 171 miliard korun. Do výsledků podniků se promítla hospodářská krize. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
„Myslím, že loni dosáhl export svého dna, letos budou výsledky lepší. Firmy, které se orientují jen na tuzemský trh, budou mít ještě problémy,“ pravil ředitel hospodářské komory v Pardubickém kraji Roman Sodomka.

Díky vývozcům s mnohamiliardovými obraty měl Pardubický kraj druhé nejvyšší tržby v přepočtu na jednoho obyvatele, dohromady 332 tisíc korun. První se umístil Středočeský kraj. Celkově byl kraj v objemu tržeb čtvrtý v zemi.

Nejvíc z Pardubického kraje míří za hranice elektronika a dopravní prostředky. Exportní giganty zastupuje v kraji tchajwanská firma Foxconn a vysokomýtský výrobce autobusů Iveco Czech Republic.

Tržbami, loni přes 84 miliard korun, patří výrobce počítačových komponentů k největším v zemi. „Foxconn má teď víc zakázek a nabírá zaměstnance, začalo se to zlepšovat v druhém čtvrtletí,“ uzavřel Sodomka.