V neobyčejném poklidu na finančních úřadech v regionu vrcholí odevzdávání daňových přiznání. Poslední termín je přitom už pozítří a v minulých letech se přepážky „finančňáků“ musely v posledních březnových dnech pravidelně vypořádávat s obrovským náporem.

„Přiznání jsem odevzdal v pondělí na finančním úřadě v Dobrušce a byl jsem velmi překvapen. Byl jsem tam odpoledne zcela sám, nečekal jsme v žádné frontě, hned jsem byl odbaven,“ řekl zdejší živnostník Zdeněk Řehoř. A to si raději vzal kvůli podání přiznání půldenní volno.

Jeho zkušenosti potvrzují i samotní úředníci „berňáků“. „Zatím je to zcela v klidu. Máme dům plný lidí, to ano, ale žádný nával se nekoná. Jednak se lidé asi konečně naučili nenechávat podání na poslední chvíli, jednak je myslím mýtus březnových front spojen spíše s pražskými finančními úřady, kde může být nával opravdu větší, a televize to ve svém zpravodajství umějí dobře natočit,“ řekl ředitel rychnovského finančního úřadu Robert Hofman.

Klid panuje také na „berňácích“ v Hradci Králové, Svitavách či jinde. „Odbavení je naprosto plynulé. Občas se lidé nahrnou, ale máme oproti minulým letům více okének, takže vše probíhá naprosto bez problémů,“ uvedl ředitel hradeckého finančního úřadu Miroslav Zehnálek.

„Ani nevím, čím je ten klid způsoben. Mnozí možná častěji využívají služeb daňových poradců, kteří si termín podání přiznání umějí lépe pohlídat,“ přisvědčil Miloslav Kopřiva ze svitavského finančního úřadu.

Na finančních úřadech v okresních městech jsou nyní navíc prodloužené otevírací doby – až do 18. hodiny. Lidé to ale podle zkušeností úředníků příliš nevyužívají. Velmi slabá byla také mimořádně otevřená uplynulá sobota. Například v Rychnově bylo za dopoledne podáno jen asi 20 přiznání, v Hradci šedesát.

Vyplnit daňové přiznání přitom není takové martyrium, jak se mnozí každý rok v březnu obávají. „Protože jsem loni vystřídal dva zaměstnavatele a nakonec skončil ke konci roku jako nezaměstnaný, musel jsem si daňové přiznání vyplnit a odevzdat sám. Do toho jsem v průběhu roku pracoval jako OSVČ na živnostenský list. Radost z toho, že se mám těmi byrokratickými papíry prokousávat sám, jsem neměl. Přesto po prvotním strachu nastalo překvapivé zjištění, ze pomocí interaktivních formulářů na internetu lze daňové přiznání vyplnit snadno a rychle,“ řekl Zdeněk Řehoř z Dobrušky.

Opozdit podání bez sankce lze až do pátku

Daňové přiznání je letos třeba podat do pátku 1. dubna. Pokud lidé využívají služeb daňového poradce, mohou tak učinit do 1. července.
Ve skutečnosti však stačí podat daňové přiznání až do příštího pátku. Toto zpoždění – do pěti pracovních dnů – je totiž ještě bez sankce.
Opozdí-li se však člověk s podáním přiznání o více než pět pracovních dnů, může mu finanční úřad uložit pokutu, a to ve výši minimálně 500 Kč a maximálně pět procent ze stanovené daně. To se týká i případů, kdy člověk přiznání zašle v poslední možný den – příští pátek – poštou.
„Do příštího pátku nám totiž daňové přiznání musí přijít, pak je to ještě bez sankce. Nestačí ho ovšem v pátek poslat, to by nám přišlo až následující týden,“ upozornil Miloslav Kopřiva ze svitavského finančního úřadu.